Mistrzowie polskiego kryminału – Marek Krajewski i Zygmunt Miłoszewski gośćmi Festiwalu Media i Sztuka

Dwaj Mistrzowie Polskiego Kryminału – podczas jednego spotkania. To nie lada gratka dla miłośników powieści Kryminalnych. Ich książki to z reguły bestsellery w polskich i zagranicznych księgarniach. 9 lipca podczas Festiwalu Media i Sztuka o ten fenomen zapyta Tomasz Sekielski.

 

Zygmunt Miłoszewski – prozaik, dziennikarz, autor scenariuszy, ale prawdopodobnie najbardziej kojarzony jako autor powieści kryminalnych o prokuratorze Teodorze. Nigdy w życiu nie próbował być „Wielkim Artystą”. Twierdził, że robi w branży rozrywkowej i że cały jego „program literacki sprowadza się do wymyślania historii na tyle ciekawych, by czytelnik nie mógł się doczekać, kiedy przewróci kartkę, by zobaczyć, co dalej. 

Wszystkie książki Miłoszewskiego ukazały się za granicą („Uwikłanie” i „Ziarno” zostały nawet zekranizowane). Tłumaczone były na kilkanaście języków, m.in. na angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, ukraiński, hebrajski, włoski czy hiszpański. Angielskie i amerykańskie wydanie Uwikłania zostało dostrzeżone przez pismo branżowe „Publishers Weekly” i docenione prestiżową, tzw. starred review. Także kontynuacja tego cyklu kryminalnego, Ziarno prawdy, doczekała się w „Publishers Weekly” tego samego wyróżnienia.

 

Marek Krajewski – to najmroczniejszy umysł polskiego kryminału. To także, a może przede wszystkim Honorowy Obywatel Miasta Darłowa. Jest autorem bestsellerowych powieści o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim, które zostały przełożone na dwadzieścia języków.

Wcześniej przez wiele lat prowadził na Uniwersytecie Wrocławskim zajęcia, z których zrezygnował, aby poświęcić się wyłącznie pisaniu książek. Przekłady jego powieści ukazały się w dziewiętnastu krajach. Jest laureatem Paszportu „Polityki”, Nagrody Prezydenta Wrocławia i Nagród Wielkiego Kalibru. Otrzymał tytuł Ambasadora Wrocławia.

W 2015 roku, powieścią „darłowską” pt. „Arena Szczurów” zakończył serię o Edwardzie Popielskim.

Najmroczniejszy umysł polskiego kryminału nie powiedział jednak jeszcze ostatniego słowa.

 

Rozmowę z mistrzami kryminału poprowadzi Tomasz Sekielski

9 lipca 2016, godz. 12:00 – Hala Festiwalowa (Festiwal Media i Sztuka), przy Hotelu Apollo.

 

szablonMiSgoscie2016sekielski

Comments are closed.