Zapraszamy na 8. Media i Sztuka – festiwal w Darłowie

Wielowymiarowy projekt kulturalny i wyjątkowe wydarzenie na mapie letnich imprez organizowanych nad Bałtykiem. Festiwal, który od 7 lat odbywa się w lipcu, w nadmorskim Darłowie i Darłówku, stał się już marką samą w sobie. Co roku gromadzi wybitnych przedstawicieli kultury, mediów i polityki oraz tłumy publiczności. W letniej, nieformalnej i przyjaznej atmosferze rozmawiają oni o ideach, wartościach, dokonaniach  i szeroko pojętej sztuce, w tym sztuce życia, sztuce wyboru. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 13-15 lipca.    

Wśród naszych gości do tej pory byli m.in.: aktorzy Anna Seniuk, Wojciech Pszoniak, Krystyna Janda, Krzysztof Kowalewski, Danuta Stenka, Stanisław Tym, Robert Więckiewicz, Marian Dziędziel, Jan Nowicki czy Marian Opania W festiwalu uczestniczyli dziennikarze m.in. Michał Olszański, Konrad Piasecki, Cezary Łazarewicz, Marcin Meller, śp. Grzegorz Miecugow, Michał Ogórek, a także ludzie związani z mediami, jak prof. Jerzy Bralczyk, śp. Krystyna Torańska, śp. ks. Jan Kaczkowski, czy śp. Maria Czubaszek.

To miejsce dobrych spotkań, wypełnione najlepszymi polskim wzorcami, twórczością medialną i artystyczną, wyselekcjonowanymi książkami, ważnymi tematami podawanymi w atrakcyjnej, nowoczesnej formule. Wydarzenie, odbywające się równocześnie w kilku miejscach  nadmorskiego kurortu, dostarcza wielu pozytywnych wrażeń artystycznych, intelektualnych i rozrywkowych. Festiwal przyznaje też swoją nagrodę – Falę Festiwalu Media i Sztuka, którą w ubiegłym roku otrzymał  dziennikarz i publicysta, laureat Literackiej Nagrody Nike – Cezary Łazarewicz.

Integralną częścią Festiwalu są wydarzenia towarzyszące, m.in. wystawy fotograficzne, koncerty, spektakle, słuchowisko radiowe  i zajęcia edukacyjne dla dzieci, kino pod gwiazdami, imprezy taneczne. Wydarzenie organizowane razem z Polskim Radiem Koszalin ma też swoją scenę muzyczną, na której występowały takie gwiazdy, jak Kayah, De Mono, Formacja Nieżywych Schabuff, Nocna Zmiana Bluesa, Sarsa , Kasia Popowska, Czy Małgorzata Ostrowska.

 

8. Media i Sztuka – festiwal w Darłowie 2018

 

W tym roku widzowie festiwalu będą mieli okazję obcować z gwiazdami w dniach 13-15 lipca. Festiwal też poszerza swoją formułę. Do grona dziennikarzy, publicystów i artystów dołączą podróżnicy, którzy opowiadać będą o swoich odważnych ekspedycjach, ekstremalnych wyprawach i egzotycznych kulturach. Swoją obecność zapowiedział już m.in. Aleksander Doba, słynny podróżnik, zdobywca tegorocznego Kolosa za wyczyn roku, czyli trzecią wyprawę kajakową przez Atlantyk czy Arkady Fiedler, który właśnie przemierza Afrykę samochodem elektrycznym oraz wielu innych uznanych podróżników. Poza fascynującymi opowieściami z różnych zakątków świata będzie można zdobyć wiedzę, jak podróżować, jak przełamać bariery finansowe, psychiczne, organizacyjne, znaleźć przepis na tanie i bezpieczne podróżowanie, a nawet potencjalnych towarzyszy.  Podróżnicze panele dyskusyjne odbywać się będą pod patronatem cyklicznej audycji, Klubu Obieżyświata Polskiego Radia Koszalin.

Spotkania z podróżnikami wpisują się w tegoroczne hasło przewodnie festiwalu – Polska i świat. Dlaczego akurat takie? W tym roku Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości.  Szeroko pojęta wolność otworzyła przed Polakami świat, który dziś jest na wyciągnięcie ręki.  Jesteśmy częścią świata, który dzięki połączeniom lotniczym, internetowi i coraz lepszej znajomości języków obcych bardzo się skurczył. Podróżujemy bez wiz, odnosimy sukcesy w skali globalnej w nauce, kulturze, sporcie, biznesie. Jaka jest dzisiaj pozycja Polski i Polaków w świecie? Gdzie jesteśmy, dokąd idziemy? Jaką drogę przeszła Polska przez ostanie 100 lat? Jak będzie wyglądać za kolejne sto? –  na te pytania będą starli się odpowiedzieć zaproszeni goście.

Spotkaniom z artystami, dziennikarzami i podróżnikami towarzyszyć będzie promocja i sprzedaż ich książek, wystawa fotografii podróżniczej czy geograficzne warsztaty edukacyjne dla dzieci.

 

Comments are closed.