Benefis Pszoniaka na Festiwalu Media i Sztuka w Darłowie

W niedzielę, 12 lipca ostatniego dnia Festiwalu Media i Sztuka w Darłowie odbył się benefis Wojciecha Pszoniaka – z udziałem: Urszuli Dudziak, prof. Jerzego Bralczyka, Henryka Sawki, Michała Ogórka, Andrzeja Poniedzielskiego i aktorów Teatru Polskiego w Szczecinie. W drugiej części benefisu dała koncert Anna Maria Jopek z towarzyszeniem Marka Napiórkowskiego (gitara)

 

Jeden z najsłynniejszych polskich aktorów Wojciech Pszoniak skończył 73 lata.Jeżeli Trójkę (radio) doda się do siódemki (7dni w tygodniu) otrzymujemy 10 i stąd Jubileusz, jaki świętował artysta na piątym FMiS w Darłowie – królewskim mieście, które uwielbia tego perfekcjonistę. Wojciech Pszoniak pochodzi ze Lwowa, gdzie się urodził i spędził pierwsze dwa lata życia. W 1944 jego rodzina musiała wyjechać z tego miasta. Dorastał w Gliwicach. W młodości grał na skrzypcach i klarnecie i oboju. Udzielał się też w orkiestrze wojskowej. Grał w teatrach amatorskich i studenckich, a także kabaretach. W 1968 ukończył studia na PWST we Krakowie.  Występował na scenach Starego teatru w Krakowie i Teatru Narodowego w Warszawie. Od końca lat 70. grał w teatrach francuskich. W latach 80. wyjechał na stałe do Paryża. Od lat 90. grywa zarówno w przedstawieniach francuskich, jak i w polskich. Stworzył dziesiątki znakomitych ról teatralnych i filmowych.

 

Prowadzony z humorem, pełen wielu zabawnych sytuacji benefis na długo zostanie w pamięci artystów i widzów wypełniających halę festiwalową do ostatniego miejsca. To było wielkie wydarzenie kulturalne. Benefis poprowadził Andrzej Poniedzielski. Recital Anny Marii Jopek z akompaniamentem Marka Napiórkowskiego był ukoronowaniem benefisu i festiwalu. Porwał on do śpiewu Urszulę Dudziak i samego mistrza Wojciecha Pszoniaka.

Comments are closed.