Spotkanie z Grzegorzem Miecugowem


Już pierwszego dnia Festiwalu Media i Sztuka Darłowo w hotelu „Lidia” doszło do spotkania ze znanym dziennikarzem telewizyjnym Grzegorzem Miecugowem. Spotkanie pod nazwą „Inny punkt widzenia” poprowadziła Anna Kaplińska z tygodnika Gala. Dowiedzieliśmy się, z niego, że Grzegorz Miecugow syn Brunona dziennikarza i twórcy kabaretu „Jama Michalikowa” urodził się w 1955 w Krakowie. Harcerz, narciarz w AZS, dziennikarz, redaktor radiowej Trójki, wydawca i prezenter Wiadomości w TVP1, twórca i prezenter Faktów w TVN, felietonista „Dziennika Polskiego” i publicysta „Przekroju” ma korzenie ormiańsko-gruzińskie. W Krakowie ukończył Liceum ogólnokształcące im. J.III Sobieskiego a następnie Wydział Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim (1978).. Przez pewien czas próbował się dorobić w Austrii na wytwarzaniu błystek wędkarskich.

W latach 1977 – 1979 pracował kolejno, jako asystent dyrektora i reżysera w Teatrach Reduta i na Rozdrożu. Od 1980 do stanu wojennego był redaktorem kulturalnym w redakcji informacyjnej lokalnego warszawskiego radia. W okresie 1982 -1983 był inspektorem w Polskim Radiu. Następnie został redaktorem programów dla dzieci. W 1987 dołączył do zespołu Zapraszamy do Trójki, którego w końcu został szefem. W 1989 przeszedł TVP. W TVP1 był prezenterem i wydawcą Wiadomości. W 1997 razem z Tomaszem Lisem współtworzył Fakty w TVN. Po wyniknięciu konfliktu z Lisem został doradcą marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego ds. medialnych. Do TVN wrócił w 2001. Prowadził pierwszą polską edycję reality show Big Brother, a także współtworzył kanał informacyjny TVN24. W 2004 został nominowany do prestiżowej nagrody Grand Press w kategorii publicystyka za rozmowę z cyklu Inny punkt widzenia przeprowadzoną ze Stanisławem Lemem. Jest szefem wydawców TVN24. Od stycznia 2005 współprowadzi Szkło kontaktowe, jest również jednym z prowadzących program Gość poranny. Wcześniej był gospodarzem programów Cały ten świat i Inny punkt widzenia.

Pisze felietony z serii „Swoje wiem” do „Dziennika Polskiego”. Od lipca 2010 współpracuje z „Przekrojem”, dla którego przeprowadza wywiady. Od 1992 prowadzi zajęcia dla studentów dziennikarstwa. Jest członkiem Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas.

W 2007 po sukcesie, jaki odniósł program Szkło kontaktowe, wraz z Tomaszem Sianeckim napisał książkę Kontaktowi czyli szklarze bez kitu. Jest także autorem beletrystycznej książki Przypadek (2010). Wystąpił w filmach: Pułapka (1997), jako dziennikarz Wiadomości i Ryś (2007) jako policjant z Suwałk. Otrzymał kilka nagród jak np.: Ostre Pióro w 2005, Wiktora kategorii największe odkrycie telewizyjne w 2006 i Złotą Gruszkę „za szczególne osiągnięcia dziennikarskie”.

Podczas spotkania dziennikarz poruszył ciekawy temat. Otóż zakładając, że pokolenia dzieli ok. 30 lat, osoba urodzona np. w 2000 r. w 1 pokoleniu, rok 1970 wstecz miała 2 przodków (ojciec, matka), w 2 rok 1940 „4″ (po dwoje dziadek i babka); w 3, rok 1910 „8″; w 10, rok 1700 „2.048″; w 20 rok 1400 „1.048.576″; w 31, rok 1070 „2.147.003.648″.  Wyglądało by na to, że w roku 1070 biorąc pod uwagę wszystkie rasy żyjące na ziemi, naraz powinno żyć więcej naszych przodków niż żyło w tym czasie ludzi na kuli ziemskiej. Jest to przekłamanie spowodowane tym, że już po kilku pokoleniach wstecz nasi przodkowie żenili się między sobą, często nawet nie wiedząc, że są ze sobą w jakikolwiek sposób spokrewnieni. Czym bardziej cofając się do tyłu takich sytuacji było coraz więcej.

Elegancki, kulturalny, trochę nieobecny. Jest powściągliwy w okazywaniu emocji i sprawia wrażenie zamkniętego. Ale kiedy z powagą opowiada o swoich fascynacjach, staje się bliski słuchaczom. Klasa, dowcip i inteligencja w jednym to tylko niektóre z atutów Grzegorza Miecugowa. Po spotkaniu dziennikarz podpisywał swoją najnowszą książkę beletrystyczną p.t. „Przypadek” Jeszcze tego samego dnia 8 lipca o godz. 22 razem z Tomaszem Sianeckim poprowadził z Darłowa w TVN wydanie na żywo „Szkła Kontaktowego”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *