Pierwszy dzień festiwalu Media i Sztuka


W hali namiotowej ustawionej przy zachodniej plaży w Darłówku w piątek 13 lipca 2018  Arkadiusz Sip dyrektor artystyczny ósmej edycji Festiwalu Media i Stuka w Darłowie wraz z Michałem Olszańskim otworzyli  i prowadzili trzydniowy maraton spotkań i wydarzeń artystycznych.  

Festiwal  otrzymał dofinansowanie i wsparcie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza. Partnerem strategicznym tegorocznego Festiwalu była Marina Royale Darłowo. Wydarzenie zainaugurował wyjątkowy koncert Filharmonii Koszalińskiej pt. „Polskie piosenki  z przedwojennych filmów”.  Orkiestrą dyrygował  Jan Walczyński, a śpiewał tenor  Piotr Rafałko absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej.

Po koncercie odbyło się  spotkanie z legendą „Solidarności” Lechem Wałęsą, które poprowadzili  Cezary Łazarewicz  i Ewa Winnicka, ale o tym piszemy osobno. Wielkie zainteresowanie widzów wzbudził wernisaż wystawy fotograficznej koszalińskiego podróżnika i mistrza fotografii Grzegorza Funke.

Wieczorem wielce interesująco  opowiadali o Gruzji podróżnicy Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller – autorzy książki Gaumardżos – opowieści z Gruzji. Spotkanie poprowadzili   Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz. Jeszcze później w prezentacji multimedialnej Ewa Barycka z  Fundacji „Beksiński” przybliżyła  Zdzisław Beksińskiego, jako inżyniera architekta, malarza, rzeźbiarza, fotografika, rysownika i artysty posługującego się grafiką komputerową.

Na końcu Daniel Kalinowski aktor, reżyser, autor scenariuszy, badacz literatury, filolog, literaturoznawca, doktor habilitowany, wykładowca Akademii Pomorskiej w Słupsku zaprezentował swój kunszt w  Monodramie  „Higiena” wg Witkacego. W tym samym czasie z namiotu Mariny Royale Tomasz Sianecki z udziałem Marka Przybilika i publiczności poprowadził na żywo „Szkło kontaktowe”, a TVN transmitowała jena cały kraj. Wcześniej w tym samym namiocie wcześniej  o „Inwestowaniu w kulturę” dyskutowali przedstawiciele belgijskiej spółki z siedzibą w Darłowie. Spotkanie poprowadzili  Michał Olszański i Arkadiusz Sip. Pierwszy dzień festiwalu „Media i Sztuka zakończył pokaz filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie  ulicy” w reżyserii Janusza Majewskiego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *