Wydarzyło się trzeciego dnia Festiwalu Media i Sztuka


Niedziela 15 lipca 2018 była trzecim i ostatnim dniem Festiwalu Media i Sztuka w Darłowie. W hali festiwalowej na tzw. Hydrobudowie  spotkania i dyskusje zainaugurował młody podróżnik Adam Szostek, który opowiadał jak przemierza świat na deskorolce „Szlakiem najmłodszego sportu olimpijskiego”. Z kolei podróżnik Tomasz Grzywaczewski  dzielił sie wiedzą nabytą w podróżach po Donbasie, Naddniestrzu, Abchazji i Osetii Południowej aż po Górski Karabach, czyli po postsowieckich  państewkach nieuznawanych przez demokratyczne kraje. Obydwa spotkania  poprowadził- Jarosław Rochowicz.

W godzinie prawdy gościem Michała Olszańskiego była  Iwona Guzowska – wielokrotna Mistrzyni Świata w kick-boxingu i boksie.

O swoim punkcie widzenia na życie i dokonania Krzysztofa Komedy  opowiadała Magdalena Grzebałkowska, autorka książki  „Komeda. Osobiste życie jazzu”. Człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. Miły. Uśmiechnięty. Osobny – tak  mówili o Komedzie jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z Dziecka Rosemary nucił cały świat. Reporterka Magdalena Grzebałkowska laureatka Nike Czytelników 2016 przybliżyła uczestnikom spotkania znakomitego muzyka i kompozytora oraz  jego nie tylko jazzowe środowisko. Perfekcyjnie jak zwykle spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską autorką kilku bestsellerów poprowadziła  Ewa Winnicka.

Dalej Filip Łobodziński wypytywał  Bruno Ciechowskiego syna zmarłego w 2001 r. w wieku 44 lat  lidera Republiki Grzegorza Ciechowskiego o okoliczności śmierci ojca oraz o jego  dorobku artystycznym. Blisko 15 lat po śmierci słynnego Obywatela GC, dzieci wydały album z mało znanymi fotografiami taty oraz  z tekstami wszystkich jego poetyckich piosenek. Publikacja nosi tytuł  „Obcy astronom”.

Spore wrażenie na  uczestnikach Festiwalu Media i Sztuka” wywarł  Jacek Dehnel: pisarz, tłumacz, malarz, laureat wielu nagród, w tym Paszportu Polityki w 2007, Honorowego Ambasadora Polszczyzny czy nagrody kulturalnej miasta Gdańsk Splendor Gedanensis. Elegancko ubrany w tweedowy garnitur w kratę  z muszką niczym angielski detektyw swobodnie i interesująco opowiadał  o swojej różnorodnej twórczości. Spotkanie  zatytułowane  Od “Lali” do “Krivoklata” poprowadził  Adam Szaja.

Dalej Filip Łobodziński dziennikarz i muzyk Zespołu Reprezentacyjnego,  znany także jako aktor filmowy,  przybliżył w tłumaczonych przez niego książkach  „Duszny kraj” i „Tarantula” prozę i poezję Boba Dylana laureata literackiej Nagrody Nobla. Spotkanie poprowadził Artur Burszta.

Bezpośrednio transmitowany z Moskwy  Finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej komentowali  Michał Olszański i Lesław Ćmikiewicz brązowy medalista Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

Wieczorem miał miejsce Koncert Dylan.pl. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchaliśmy piosenek Boba Dylana po polsku w przekładzie Filipa Łobodzińskiego. Our Story Grupa Dylan.pl wystąpiła w składzie Filip Łobodziński (gitara, wokal), Marek Wojtczak (bas), Krzysztof Poliński (instrumenty  perkusyjne) i Tomasz Hernik (akordeon, puzon, instrumenty  klawiszowe).

Na terenie  rekreacyjno- zabawowym hotelu Lidia przez kilka godzin miały miejsce „Rodzinne wakacje z kulturą”, które poprowadzili Ania Makowska- Kowalczyk i Kazio Sponge.

Natomiast w Sali Piaskowej w hotelu Lidia aktor teatralny, wokalista i kompozytor, multiinstrumentalista  Sambor Dudziński urzekał słuchaczy swoją muzyką. Z zawodu aktor-lalkarz, laureat wielu krajowych i międzynarodowych nagród i festiwali obecnie realizuje własne projekty na scenach teatralnych i muzycznych.

Następnym z kolei był artysta plastyk i karykaturzysta Tomasz Broda autor  wielu masek i lalek, które  wykonuje z przedmiotów codziennego użytku i prezentuje w telewizji. W Darłowie wykonał dwie maski: jedną z podobizną Lecha Wałęsy i drugą Michała Olszańskiego.

Znakomita tancerka  Franciszka Kierc-Franik-laureatka wielu konkursów i festiwali, najlepsza tancerka 2009 roku dzieliła się swoim doświadczeniem i sukcesami na wielu scenach Polski, Europy i świata.

Dalej  Maksymilian Rigamonti, współpracownik  fotograficzny  magazynów informacyjnych takich jak Newsweek Polska, Wprost i Dziennik Polska Europa Świat , członek Press Club Polska i ZPAF opowiadał i doradzał jak wykonać artystyczny fotogram i dzielił się w tej materii swoim doświadczeniem. Zdjęcie Maksymiliana zdobyło Obraz Roku w konkursie Grand Press Photo 2012.

O najnowszej książce  „Zapiski na paczce papierosów” Antoniego Pawlaka – z jej autorem rozmawiali Cezary Łazarewicz i Ewa Winnicka. Opozycjonista w czasach PRL-u, poeta, publicysta współpracownik wydawnictw podziemnych, internowany w stanie wojennym  mówił o życiu politycznym i uczuciowym od PRL do dziś. Książka jest zbiorem anegdot, których bohaterami są znajomi i przyjaciele autora, ludzie kultury i polityki od lat 70. XX wieku aż po współczesność.

Spotkanie z Adamem Wajrakiem o zwierzętach  dużych i małych, które  prowadziła  Anna Dziewit- Meller zakończyło ósmą edycję Festiwalu Media i Sztuka.

Na scenach, koncertach, spotkaniach i dyskusjach przewinęła się ponad setka dziennikarzy, muzyków, artystów, ludzi kultury, pisarzy, polityków, podróżników, filmowców, sportowców. Wielu z nich to wybitni  przedstawiciele w swojej dziedzinie. Z różnych form tegorocznego festiwalu Media i Sztuka  skorzystało ponad 15 tysięcy jego uczestników, widzów i słuchaczy. Księgarze sprzedali prawie tysiąc egzemplarzy książek. Ósma edycja Festiwalu Media i Sztuka w Darlowie przeszła do historii i został utrwalona na  ponad ćwierć milionach  zdjęć.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *