Pierwszego dnia osmej edycji Festiwalu Media i Stuka w Darłowie 13 lipca 2018 Lechowi Wałęsie byłemu Prezydentowi RP wręczono tytuł Honorowego Obywatela Miasta Darłowa.
Tytuł ten został nadany założycielowi i pierwszemu przewodniczącemu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” przez Radę Miejską już w roku 2010- w trzydziestą rocznicę sierpnia 80. Przywódca Solidarności, jeden z symboli obalenia komunizmu w Europie środkowo-wschodniej, laureat nagrody Nobla 29 września bieżącego roku skończy 75 lat życia. Były prezydent RP, obok papieża Jana Pawła II, jest najbardziej znanym Polakiem we współczesnym świecie. W imieniu Arkadiusza Klimowicza burmistrza Darłowa, który przebywa poza granicami naszego kraju klucze do Królewskiego Miasta Darłowa i Honorowy Dyplom wręczyli: starosta sławieński Wojciech Wiśniowski, wiceburmistrz Elżbieta Karlińska i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Czesław Woźniak. Z okazji tej miłej uroczystości odczytano list gratulacyjny i okolicznościową laudację od Arkadiusza Klimowicza burmistrza Darłowa o następującej treści:
List Gratulacyjny:
„Szanowny Panie Prezydencie, to zaszczyt móc gościć w grodze króla Eryka, legendarnego przywódcę „Solidarności”, jednego z najsłynniejszych Polaków, zdobywcę nagrody Nobla, Lecha Wałęsę. W imieniu społeczności miasta Darłowa i swoim własnym przekazać symboliczny klucz do Darłowa, do bram miasta. Pańska obecność na naszym Festiwalu „Media i Sztuka” jest również okazją by wyrazić ogromną radość życzyć panu realizacji wszelkich postanowień a także dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności. Z wyrazami szacunku Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa”.
Laudacja:
„Szanowny Panie Prezydencie. W swoim czasie wycisnął pan swoje znamię w sercach i umysłach 10 mln ludzi w Polsce, którzy wstąpili do „Solidarności”. To tylko pana niesiono na ramionach. Tylko pan był twardy i nieustępliwy. Pan i „Solidarność” mieliście swoje realne miejsce w czasie i przestrzeni. Pan i pana ludzie idąc w strugach wody z armatek, gazów łzawiących, bici pałkami, padali od kul. Mieliście na szczęście wsparcie możnych tego świata. Patrzyli na was z sympatią święty Jan Paweł II, Margaret Thatcher, Ronald Regan. Trzeba tym ludziom serdecznie za to dziękować. Poeta Juliusz Słowacki, wizjoner, powiedział, że papieżem zostanie Słowianin. Tak też się stało. Był nasz kochany święty Jan Paweł II. Napisał wtedy że, prawdziwie Polacy powstaną nieznajomymi świat poruszą siły, na jakieś nieznajome, wielkie hasła. Nie pojmie Francuz co to w świecie znaczy, że jakiś naród wstał w ciemności dymie, choć tak rozpaczny nie w imię rozpaczy, choć taki mściwy, a nie w zemsty imię.
Przypisujemy panu przywództwo narodu tego co powstał nie w zemsty imię, pod nazwą „Solidarność”. Prezydent Charles de Gaulle był pierwszym prezydentem, który przemawiał bez kartki, pan był pierwszym, który wniósł do światowej polityki prosty, konkretny język. Anglicy mówią: nobodys perfekt, czyli nikt nie jest perfekcyjny. Szukałem w pana życiu plusów i minusów. Plusy: odwaga i nieustępliwość, Solidarność i prezydentura, nagroda Nobla i wyprowadzenie wojsk radzieckich z Polski. Szanowni państwo: z księgi imion: Lech, Leszek- pochodzenie słowiańskie. Oznacza „przebiegły”, chytry”. Charakterystyka: przebiegłość, umiejętność przechytrzenia przeciwnika.
To cechy, którzy dawni Słowianie bardzo sobie cenili. Powiedział pan kiedyś, że pokojowa nagroda Nobla była dla pana wiatrem w żagle. Pragniemy uhonorować pana prezydencie za to co pan zrobił dla Polski, Europy i świata. Za pokazanie uciśnionym ludziom płomienia nadziei. Za wprowadzenie w życie słów papieża Jana Pawła II: nie lękajcie się. Nurkujcie na głębię. Dziękujemy za pana rozsądną, życiową postawę. Jest pan symbolem zwycięstwa.”
Przy okazji Lechowi Wałęsie wręczono również jego plastyczną karykaturę. Następnie gość „Festiwalu Media i Sztuka” z humorem odpowiadał na pytania dotyczące swojego życia i działalności oraz opublikowanego wywiadu rzeki przeprowadzonego przez znanych dziennikarzy Cezarego Łazarewicza i Andrzeja Bobera pt. „Ja Rozmowa z Lechem Wałęsą”.
Były prezydent i znakomity polityk Laureat Nagrody Nobla i jeden ze 100 najważniejszych ludzi XX stulecia według tygodnika „Time”, w ponad godzinnej rozmowie udzielał odpowiedzi na pytania Cezarego Łazarewicza i Ewy Winnickiej oraz tłumnie przybyłych widzów. Jego celne wypowiedzi wielokrotnie nagradzano owacjami. Lech Wałęsa w okresie globalizacji i jednocześnie w dobie nierówności społecznych, w którym 25 % ludności globu żyje poniżej progu ubóstwa, a kilka procent skupia niemal cały kapitał świata mówił o konieczności dokonania pokojowych zmian na lepsze. Laureat Nagrody Nobla nawiązywał do aktualnej sytuacji w Polsce i na świecie oraz apelował o lepsze porozumienie w rozwiązywaniu trudnych problemów. Po spotkaniu do byłego prezydenta ustawiła się długa kolejka o dedykację w książce, autograf czy wykonanie wspólnego zdjęcia z ikoną „Solidarności”
L. Walkiewicz