Miasteczko Panna Maria – spotkanie z Ewą Winnicką

12 lipca 2024 roku o godz. 13.00 zapraszamy na spotkanie z Ewą Winnicką, autorką książki „Miasteczko Panna Maria”.

Reporterka, autorka książek: „Londyńczycy”, „Angole”, „Nowy Jork zbuntowany”, „Milionerka”, „Był sobie chłopczyk”, „Greenpoint. Kroniki Małej Polski” oraz „Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie”. Współautorka książek: „Głosy” i „Władcy strachu” (napisanych wspólnie z Dionisiosem Sturisem), a także „1968” (z Cezarym Łazarewiczem). Trzykrotna laureatka nagrody Grand Press, laureatka Nagrody Gryfia, nagrody dla najlepszej książki roku przyznawanej w ramach Festiwalu Reportażu w Lublinie oraz nagrody MediaTory. Otrzymała również nominacje do Nagrody Nike, Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Razem z Magdaleną Grzebałkowską prowadzi podcast „Jak się starzeć bez godności” – popełniły również książkę pod tym samym tytułem.

Od lat związana z Darłowem, wielokrotna gościni i prowadząca Festiwalu Media i Sztuka. Dwa lata temu trzymała Falę – nagrodę Festiwalu – za „całokształt działalności, w szczególności za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki dziennikarskiej na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej”.

„Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie” to szalona historia grupy chłopów ze wsi Płużnica Wielka na Śląsku, wywiedzionych w połowie XIX wieku, jak za pomocą muzyki płynącej z cudownego fletu, z ziemi polskiej do amerykańskiej. Na Dziki Zachód przybyli na zaproszenie księdza-idealisty Leopolda Moczygemby, który obiecał im nowy, wspaniały świat – raj na ziemi. To, co zastali, kiedy już dopłynęli/ doszli/ dojechali, było bardzo różne od tego, co im obiecano. Zewsząd nie-przyjaciele: fauna i flora, rdzenni mieszkańcy, anglosascy osadnicy. Miejsce dopiero nabierające kształtu, niełatwe do okiełznania, tylko – w przeciwieństwie do Macondo – bardzo prawdziwe, czasem aż za bardzo. Założyli osady Panna Maria, Cestohowa i Kosciusko. „Powoli z Polaków w Teksasie zmienili się w Teksańczyków z Polski lub Teksańczyków ze Śląska, bo kwestia, co jest prawdziwą ojczyzną ich przodków, pozostaje dla wielu nierozstrzygnięta.” (https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/miasteczko-panna-maria)

Trzy cytaty z profili FB naszych gości festiwalowych:

„Kto zatem chce zrozumieć Stany, niech sobie wszystko inne daruje. Westerny, komiksy i piątą poprawkę. Wystarczy Winnicka i jej „Miasteczko Maria Panna”. To najlepszy przewodnik po dzikim zachodzie jaki czytałem.” (Michał Wójcik)

„Duma mnie rozpiera. Byłem kierowcą tej Pani, która napisała tę świetną książkę i wiozłem ją do Panny Marii.” (Cezary Łazarewicz)

„Rzadko tu piszę takie rzeczy, ale powiem Wam: Ewa Winnicka to teraz jedno z najlepszych piór reporterskich pod słońcem. Chwalę tu chyba każdą jej książkę, bo każda mnie zachwyca. Czytajcie <Miasteczko Panna Maria>.” (Wojciech Tochman)

Zapraszamy 12 lipca, g. 13.00 do hali festiwalowej.

Spotkanie poprowadzi Cezary Łazarewicz.

  • Lekcja historii
  • Dziki Zachód
  • Zadawaj pytania

lubiędarłowo

Wstęp wolny. 

Organizator Festiwalu zastrzega sobie prawo do zmian w programie wynikających z przyczyn od niego niezależnych.