O festiwalu

Media i Sztuka

Wielowymiarowy projekt kulturalny i wyjątkowe wydarzenie na mapie letnich imprez organizowanych nad Bałtykiem. Festiwal, który od przeszło 9 lat odbywa się w lipcu, w nadmorskim Darłowie i Darłówku, stał się już marką samą w sobie. Co roku gromadzi wybitnych przedstawicieli kultury, mediów i polityki oraz tłumy publiczności. W letniej, nieformalnej i przyjaznej atmosferze rozmawiają oni o ideach, wartościach, dokonaniach  i szeroko pojętej sztuce, w tym sztuce życia, sztuce wyboru.
EDYCJI FESTIWALU
0
GOŚCI FESTIWALU
0

Wśród naszych gości do tej pory byli m.in.: aktorzy Anna Seniuk, Wojciech Pszoniak, Krystyna Janda, Krzysztof Kowalewski, Danuta Stenka, Stanisław Tym, Robert Więckiewicz, Marian Dziędziel, Jan Nowicki czy Marian Opania W festiwalu uczestniczyli dziennikarze m.in. Michał Olszański, Konrad Piasecki, Cezary Łazarewicz, Marcin Meller, śp. Grzegorz Miecugow, Michał Ogórek, a także ludzie związani z mediami, jak prof. Jerzy Bralczyk, śp. Teresa Torańska, śp. ks. Jan Kaczkowski czy śp. Maria Czubaszek.

To miejsce dobrych spotkań, wypełnione najlepszymi polskim wzorcami, twórczością medialną i artystyczną, wyselekcjonowanymi książkami, ważnymi tematami podawanymi w atrakcyjnej, nowoczesnej formule. Wydarzenie, odbywające się równocześnie w kilku miejscach  nadmorskiego kurortu, dostarcza wielu pozytywnych wrażeń artystycznych, intelektualnych i rozrywkowych. Festiwal przyznaje też swoją nagrodę – Falę Festiwalu Media i Sztuka, którą otrzymali m.in. dziennikarz i publicysta, laureat Literackiej Nagrody Nike – Cezary Łazarewicz, pisarz Marek Krajewski, ekipa „Szkła Kontaktowego” TVN24 czy marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Integralną częścią Festiwalu są wydarzenia towarzyszące, m.in. wystawy fotograficzne, koncerty, spektakle, słuchowisko radiowe  i zajęcia edukacyjne dla dzieci, kino pod gwiazdami, imprezy taneczne. Wydarzenie organizowane razem z Polskim Radiem Koszalin ma też swoją scenę muzyczną, na której występowały takie gwiazdy, jak Kayah, De Mono, Formacja Nieżywych Schabuff, Nocna Zmiana Bluesa, Sarsa , Kasia Popowska, Czy Małgorzata Ostrowska.

Zapraszani goście nie są asymilowani w metalowych klatkach. Każdy może z nimi porozmawiać, wziąć autograf, oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Kiedy sześć wieków temu najsłynniejszy Darłowianin – Król Eryk I Pomorski zjednoczył pod swoim berłem Danię, Szwecję i Norwegię, nikt nie myślał, że ten urodzony na darłowskim zamku „cesarz północy” zamierzał trzy swoje królestwa połączone unią zjednoczyć z Polską.

„Media i Sztuka” szlachetną unią jednoczy świat kultury, dziennikarstwa, polityki  i wrażliwej, często wymagającej publiczności.

Piątym, festiwalowym elementem jest kurort z klimatem: Darłowo i  jego nadmorska dzielnica Darłówko. Tylko tu – latem – słońce zachodzi  za linią horyzontu, w morzu,  dokładnie na wprost plaży i wejścia do urokliwego rybackiego portu.

Zakochani w tutejszych urokach turyści z całej Polski mówią o Darłowie , jako o mieście zachodzącego słońca. Z myślą o nich stworzony został ten wyjątkowy „festiwalowy projekt”.  Sam pomysł skupienia w jednym miejscu i jednym czasie gwiazd polskiego dziennikarstwa, Artystów pisanych wielką literą, oraz  polityków realnie wpływających na rzeczywistość – nie mógł się nie udać.

Zapraszamy Państwa do współpracy i współtworzenia tego letniego  Festiwalu.

Festiwalu z akcentem na wiarygodność i świeżość.

Media i Sztuka - Festiwal w Darłowie 2024