Kto zabił Stanisława Pyjasa?

DATA - godzina - miejsce

Wydarzenie

goście / prowadzący

Wstęp wolny

Kto zabił Stanisława Pyjasa?

spotkanie z Cezarym Łazarewiczem. Prowadzenie: Ewa Winnicka (mała hala festiwalowa)

#misdarlowo | Kto zabił Stanisława Pyjasa? – spotkanie z Cezarym Łazarewiczem

12 lipca 2024 roku o godz. 15.30 zapraszamy na spotkanie z Cezary Łazarewicz, autorem książki „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”, nominowanej do nagrody Literackiej „Nike” 2024.

Pisarz, dziennikarz prasowy, publicysta, reporter. Publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”, „Newsweeku Polska”, „Wprost” oraz portalu Wirtualna Polska. Autor wielu książek reporterskich: „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie” (2012), „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich” (2013), „Elegancki morderca” (2015), „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” (2016, Nagroda „Nike”), „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza” (2017), „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” (2018), „1968. Czasy nadchodzą nowe” (2018, wraz z Ewą Winnicką), „Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia” (2019, nominacja Grand Press w kategorii Książka Reporterska Roku 2020) i „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa” (2023).


7 maja 1977 roku, nad ranem, w bramie przy ulicy Szewskiej 7, zostaje odnaleziony Stanisław Pyjas – student polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownik KOR-u. Jego śmierć wywołuje masowe demonstracje, odbija się echem w Polsce i za granicą, bezpośrednio przyczynia się do powstania Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie. Ówczesna opozycja demokratyczna jednoznacznie obarcza winą za śmierć Pyjasa Służbę Bezpieczeństwa. Śledztwa jednak – a było ich kilka (i w PRL, i w wolnej Polsce) – nie dają odpowiedzi na pytanie: kto zabił? W 91 tomach akt śledczych nie ma dowodów na to, że w śmierć Pyjasa zamieszane były osoby trzecie.

Cezary Łazarewicz obala jeden z największych (trwających zresztą do dzisiaj) mitów opozycji demokratycznej – mitu, że Pyjasa zabiła esbecja. Faktem jest, że śmierć studenta zmieniła historię Polski, prawdą jest jednak również to, że informacja, czy był to wypadek, czy celowy zamiar, historii tej już nie zmieni.

Łazarewicz w swojej najlepszej formie: osiąga granice „wyjaśnialności” sprawy (tj. kończy w momencie, gdy dochodzi do wniosku, że nauka nie może już w żaden sposób pomóc wyjaśnić, co wydarzyło się 7 maja), nie opowiada się po żadnej ze stron, nie narzuca swojego sposobu myślenia, dostarcza argumenty, na podstawie których czytelnik musi sam wyciągnąć wnioski. Jak sam mówił, starał się napisać książkę o wiecznych mechanizmach władzy.

Zapraszamy 12 lipca, g. 15.30 do małej hali festiwalowej. Spotkanie poprowadzi Ewa Winnicka.

  • Lekcja historii
  • Na Szewskiej
  • Zadawaj pytania

#lubiędarłowo
Na Media i Sztuka – festiwal w Darłowie zaprasza MIASTO DARŁOWO
Partnerem wydarzenia jest Pomorze Zachodnie

Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu z Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027