Prosto z drugiego dnia Festiwalu Media i Sztuka

Drugiego dnia festiwalu „Media i Sztuka w Darlowie spotkania podróżników, dziennikarzy, filmowców, aktorów, pisarzy odbywały się równocześnie w festiwalowej hali namiotowej i w sali Piaskowej hotelu „Lidia”.

Sobotnie spotkania w hali festiwalowej przy plaży Darłówku zachodnim zainaugurowała niesamowita podróżniczka  Kamila Kielar, która m.in. opowiadała  o Pacific Crest Trail, samotnym górskim  przejściu  4700 km między Meksykiem i Kanadą. Nieustraszona dziennikarka potrafi budować schronienia, rozpalać ogniska, rozpoznawać tropy zwierząt śpiewem odstraszać niedźwiedzie na Kamczatce czy Alasce. Swoje fascynujące włóczęgi po wertepach świata utrwala obiektywem aparatu. Spotkanie z Kamilą Kielar poprowadził dziennikarz Radia Koszalin i podróżnik Jarosław Rochowicz.

Prowadzący Radiowy Klub Obieżyświata Jarosław Rochowicz poprowadził również następne spotkanie z górskim  podróżnikiem  Bartoszem Malinowskim, który przybliżył nam  „Wielki Szlak Himalajski 2015-2019”.  To idea międzynarodowej długodystansowej trasy pieszej pod najwyższymi szczytami na świecie w Nepalu, Indiach, Bhutanie i Pakistanie. To zapierające dech w piersiach krajobrazy i fascynująca kultura mieszkańców górskich dolin. Sam jego nepalski odcinek liczy 1700 km. Jako pierwsi Polacy przeszli go Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski.

Dalej o zawodzie aktorki teatralnej i filmowej mówiła  Katarzyna Zawadzkaabsolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej  Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Katarzyna Zawadzka  występuje na scenach Teatru Starego w Krakowie i Teatru Polskiego w Warszawie i wielu filmach jak np. Królowa chmur” „Prawo Agaty”, „W Imieniu diabła” i ostatnio „Drogi Wolności”.

O kulisach  telewizji TVN24 mówili Tomasz Sianecki i Marek Przybylik. Ci sami dziennikarze  osobne spotkanie  poświęcili Grzegorzowi Miecugowowi przedwcześnie zmarłemu redaktorowi Trójki, prezenterowi Wiadomości  TVP1i prowadzącemu w TVN24 „Szkło kontaktowe”

Dalej spotkanie z Cezarym Łazarewiczem i Ewą Winnicką, autorami  książki „1968-rok, który zmienił świat” poprowadziła Magdalena Grzebałkowska .To wielka niekonwencjonalna reporterska opowieść  o kluczowych wydarzeniach 1968 roku. Dziesięć reporterskich historii opowiedzianych z perspektywy ludzi, na których życiu odcisnęły piętno wydarzenia ’68. Autorzy mający doskonały warsztat pisarki z pasją opowiadali o kulisach powstania tej cennej pozycji reporterskiej.

Następne spotkanie  z dziennikarką  Beatą Tadla  o książce „Czego oczy nie widzą” poprowadził Tomasz Sianecki. Książka dotyczy jej dorobku zawodowego oraz kulis telewizyjnego dziennikarstwa.

Pokazując slajdy interesująco o swoich wyprawach kajakiem, a szczególnie o tej najtrudniejsze transatlantyckiej opowiadał  Aleksander Doba uhonorowany przez National Geographic tytułem „Podróżnika roku 2015”. Aleksander Doba opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i jezioro Bajkał i jako pierwszy w dziejach przepłynął kajakiem Atlantyk z Afryki do Ameryki Południowej. Wieczór w hali festiwalowej zakończył pokaz dwóch odcinków komediowego serialu filmowego TVN „Za marzenia”.

Spotkania w Sali Piaskowej hotelu „Lidia” zainaugurował Robert Rob Maciąg, który dzielił sie z widzami  wrażeniami z jego podróży wzdłuż Gangesu po Nepalu i Indiach, radości życia oraz kinie objazdowym z  Bolkiem i Lolkiem i przygodami Reksia. Wszystko to opisał w książce pt. „Tuk tuk ciemna”.  Autor poprowadził również warsztaty indyjskie nauczając hinduskiego pisma, gry planszowej oraz malowania rąk henną.

Arkady Fidler ilustrując slajdami opowiadał o pierwszej w historii  podróży przez Afrykę samochodem Nissan  Leaf o napędzie elektrycznym. Wnuk słynnego podróżnika i pisarza kontynuuje rodzinne tradycje. Trasa biegła przez Afrykę Zachodnią z Kapsztadu w RPA do Maroka przez 15176 km.

Dalej Michał Olszański przeprowadził wywiad z  Mariną Hulią, która wspólnie  ze Zbigniewem Wojnarowskim napisała książkę  pt. „Recydywista”. Wybitna działaczka społeczna Marina Hulia zdradza w niej najintymniejsze epizody ze swojego osobistego życia i wciąż żywi nadzieję, że jej miłość może uleczyć człowieka, który nie jest jej obojętny.

Duet dziennikarsko – fotograficzny Magdalena  i Maksymilian Rigamoti mówili o Wołyniu, którego już niema zostało tylko „Echo”. Taki tytuł nosi ich książka, efekt kilkunastu podróży na Wołyń. Autorem fotografii jest Maksymilian Rigamonti, nagrodzony „Zdjęciem Roku” Grand Press Photo za fotografię z Bykowni, a autorką tekstów Magdalena Rigamonti- dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej i pisarka. Spotkanie poprowadził Cezary Łazarewicz.

O serialu filmowym  „Za marzenia” opowiadali aktorzy Anna Kaczmarczyk i Piotr Nerlewski, autorka powieści Karolina Frankowska oraz reżyser  Olga Chajdas. O wszystko wypytywał  Ryszard Jaźwiński.

Następnie śląski dziennikarz Adam Szaja  poprowadził spotkanie   z Dorotą  Masłowską zatytułowane  od „Wojny polsko-ruskiej” po  „Innych ludzi”.  To są tytuły napisanych przez nią książek.  Dorota Masłowska pisarka, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka, laureatka  Nagrody literackiej „Nike” w 2006 r., autorka ośmiu książek dzieliła się z uczestnikami spotkania  swoimi różnorakimi dokonaniami  głównie w dziedzinie twórczości literackiej.

Niespodzianką nie ujętą w programie było interesujące spotkanie z Katarzyną Adamiec, córką Agnieszki Holland

Warto wiedzieć, że prawie wszystkie  książki autorów z którymi poprowadzono wywiady i spotkania były dostępne festiwalowej księgarni, a ich twórcy  chętnie wpisywali  dedykacje lub dawali autografy.

Drugiego dnia festiwalu  „Media i Sztuka” tradycyjnie miało miejsce drugie śniadanie mistrzów transmitowane na żywo przez TVN, poprowadzone przez Marcina Mellera  oraz „Szkło kontaktowe” również transmitowane na żywo z Darłówka.

Ukoronowaniem bardzo pracowitego dnia, niczym wisienka na torcie mocno nadziewanym  wyjątkowymi rodzynkami (czytaj wydarzeniami) był koncert Patrycji Markowskiej transmitowany przez Radio Koszalin – Patrona medialnego festiwalu.Przed koncertem wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Czesław Woźniak w imieniu Arkadiusza Klimowicza – burmistrza Darłowa wręczył dziennikarzowi Michałowi Olszańskiemu nagrodę „Fala”