Spotkanie jubileuszowe ze Stefanem Chwinem

14 lipca 2024 roku o godz. 16.30 zapraszamy na spotkanie z profesorem Stefanem Chwinem. Spotkanie jubileuszowe, gdyż z okazji 75. urodzin pisarza.

Profesor historii literatury związany z Uniwersytetem Gdańskim, uczeń Marii Janion, wykładowca akademicki, grafik. Jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich, autorem powieści i esejów: „Krótka historia pewnego żartu”, „Hanemann”, „Esther”, „Złoty pelikan”, „Dolina Radości”, „Panna Ferbelin”, „Srebrzysko”, „Opowiadania dla Krystyny”, „Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni”, „Wolność pisana po Jałcie”, „Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku”, a także „Kartki z dziennika” oraz „Dziennik dla dorosłych”.  

Swoją uwagę literaturoznawcy skupiał na twórczości najwybitniejszych poetów, prozaików i eseistów polskich: Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Juliana Stryjkowskiego, Leopolda Tyrmanda, Jana Kotta, Jana Józefa Lipskiego, Stanisława Barańczaka, Ryszarda Krynickiego, Adama Zagajewskiego, ale również Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego.

W licznych artykułach publicystycznych drukowanych w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej” wypowiadał się na istotne tematy polityczne i historyczne.

Zasiadał w jury Nagrody Literackiej „Nike” oraz festiwalu Dwa Teatry, a także w jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Książki i eseje Stefana Chwina publikowane są w Europie, w obydwu Amerykach i Azji. Najbardziej gdańska z nich, obrosła legendą powieść „Hanemann”, została przetłumaczona na 15 języków.

Ma gen niezależnego intelektualisty, ale jest w nim też doza przekory. Literatura jest dla profesora Chwina sztuką uwodzenia, powinna mieć wdzięk, czar i tajemniczy urok.

Z okazji jubileuszu 75. urodzin ukazała się właśnie książka „Mój Gdańsk” – obszerny wybór beletrystycznych, eseistycznych i publicystycznych wypowiedzi Stefana Chwina o jego rodzinnym mieście, wzbogacony o zdjęcia Gdańska wykonane przez autora. Jednocześnie światło dzienne ujrzała również druga książka jubilata „Dziennik we dwoje”. To „dwoje” oznacza wspólnie z żoną – Krystyną Chwin – pisarką, redaktorką, wydawcą i muzą pisarza.

Polubi się profesor Chwin z Darłowem – gdy dostał kiedyś propozycję pracy w Warszawie, odrzucił ją, bo – jak powiedział – co to za miejsce do życia, skąd nie widać morza?

Zapraszamy 14 lipca, g. 16.30 do hali festiwalowej.

Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska.

  • Myśl krytycznie
  • Zadawaj pytania

lubiędarłowo

_____________________________________________

Wstęp wolny. 

Organizator Festiwalu zastrzega sobie prawo do zmian w programie wynikających z przyczyn od niego niezależnych.

Partnerem wydarzenia jest Pomorze Zachodnie

Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu z Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027