Trzeci dzień Festiwalu Media i Sztuka

Sobota 15 lipca 2017  w Darłowie  była trzecim dniem 7. edycji Festiwalu Media i Sztuka. Rozpoczęto go w hali festiwalowej  debatą polityczną pod nazwą Drugie Śniadanie Mistrzów.

Dyskusję na aktualne tematy polityczne nagrywaną  przez TVN24  poprowadził redaktor  Marcin Meller. Wzięli w niej udział m.in. :Michał Ogórek prof. Jerzy Bralczyk, Wojciech Pszoniak, Justyna Sobolewska –dziennikarka tygodnika Polityka .                                                                                                       
Michał Olszański  pedagog i dziennikarz radiowy oraz telewizyjny w ramach  Godziny prawdy namiocie festiwalom przeprowadził rozmowę z  Mariną Hulią, która od kilku miesięcy prowadzi szkołę demokratyczną dla dzieci czeczeńskich uchodźców w Brześciu na Białorusi. Rozmowa dotyczyła głównie  Czeczenów, którzy od kilku miesięcy koczują w Brześciu, próbując, nawet po kilkadziesiąt razy wjechać do Polski, aby ubiegać się tutaj o status uchodźcy.

W literackiej kawiarni „Polityki” z Cezarym Łazarewiczem  autorem książki reportażowej pt. „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka  rozmawiał  Piotr Pytlakowski.

Z okazji 60lat „Polityki”  bite dwie godziny Marcin Meller rozmawiał z redaktorem naczelnym Polityki Jerzym Baczyńskim i publicznością na aktualne tematy związane ze skutkami  działalności polskich polityków w kraju i zagranicą.

Dużym powodzeniem i owacją na stojąco cieszył się recital  Aloszy Awdiejewa. W tym samym czasie w  hotelu Apollo prezentowano książkę poetki i pisarki Justyny Bargielskiej pt. Siedem przygód Rozalii Grozy w formie teatralnego widowiska dla dzieci z udziałem lalki-Kazia Sponge, czyli Anny Makowskiej-Kowalczyk. O najdłużej urzędującym premierze PRL Józefie Cyrankiewiczu w oparciu o reportaż historyczny napisany  przez Piotra Lipińskiego rozmawiał z jego autorem Jan Ordyński. W Kawiarence literackiej  Polityki Justyna Sobolewska przeprowadziła rozmowę z na temat książki pt. „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej Johnson”,  napisanej  przez Ewę Winnicką. Dalej wspomnieniami o Leopoldzie Tyrmandzie zawartymi w książce pt. Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie”  dzielił się jej autor  Marcel Woźniak w rozmowie z Cezarym Łazarewiczem. W cyklu Mistrzowskie czytanie Wojciech Pszoniak  dał popis interpretacji fragmentów opowiadań napisanych przez  Bohumiła Hrabala. Następnie w cyklu Muzyka dużego ekranu  dziennikarz radiowy i recenzent muzyczny  Paweł Sztompke przedstawił największe przeboje  muzyki filmowej.Sporą liczbę publiczności zgromadziło spotkanie z aktorem teatralnym,filmowym i telewizyjnym Janem Nowickim.

Wieczorem na rynku przed ratuszem zaprezentowano w Kinie pod gwiazdami „Amerykański film reklamowy 2016” z kolekcji  Muzeum Sztuki Nowoczesnej MoMa w Nowym Jorku. W tym samym czasie tym razem bez udziału publiczności odbyło się „Szkło kontaktowe  na żywo z Darłowa.