Aktorzy, którzy się wtrącają. Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem

9 lipca 2022 roku (w sobotę) o godz. 19.00, podczas festiwalu Media i Sztuka, odbędzie się spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem.

Zagrał w ponad stu filmach i serialach telewizyjnych. Kamera kocha go z wzajemnością. „Jasna twarz i ta rzadka sympatyczność dana od Boga, którą potocznie nazywamy wdziękiem” (Kazimierz Kutz). W czasie jednego z programów telewizyjnych przyszło do niego 6 tysięcy próśb o autograf.

Na początku specjalizował się w rolach bohaterów romantycznych, często w nich zresztą umierał i – jak mówi Grażyna Marzec – żona aktora – „żył z tego, że umierał”.  Jego bohaterowie byli subtelni, romantyczni, naznaczeni nieszczęściem lub chorobą, uwikłani, nieszczęśliwi z przyczyn rozmaitych i różnorodnych. Powoli wychodził z tego kanonu i szedł w stronę bohaterów negatywnych, skomplikowanych, bezwzględnych, fanatycznych, wyrachowanych. Fantastycznie sprawdzał się również w rolach dojrzałych mężczyzn w zetknięciu z nieoczekiwaną miłością. Odtwórca absolutnie kultowej roli Albercika w „Seksmisji” Juliusza Machulskiego.

Grał u najważniejszych ludzi filmu: Krzysztofa Kieślowskiego, Kazimierza Kutza, Andrzeja Wajdy, Janusza Majewskiego, Agnieszki Holland, Filipa Bajona, Juliusza Machulskiego, Jana Jakuba Kolskiego, Barbary Sass, Ryszarda Bugajskiego, Jacka Bromskiego, Małgorzaty Szumowskiej i in.

Grał u wybitnych ludzi teatru: Jerzego Grzegorzewskiego, Stanisława Różewicza, Jerzego Zonia, Erwina Axera, Macieja Englerta i in.

Zainicjował kilka niecodziennych akcji z udziałem warszawskich aktorów. 1 listopada 1999 r. zorganizował przed Teatrem Narodowym happening „Namiot Przymierza”, poświęcony pamięci Żydów. W kolejnym roku „Sybir – ostatnie pożegnanie” – w hołdzie zesłańcom. Następnie zainicjował misterium teatralne ku czci Słowackiego, pt. „Noc pielgrzyma”. Zaangażował się w akcję protestacyjną przeciw wycinaniu starych drzew w Ogrodzie Krasińskich. W latach 2002–2005 i ponownie 2011–18 był prezesem ZASP-u.

olgierd_lukaszewicz.png

Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem odbędzie się 9 lipca 2022 roku (w sobotę) o godz. 19.00 w Hali Festiwalowej (Darłówko Zachodnie – parking przy wejściu na plażę, ul. Dorszowa). Rozmowę poprowadzi Magdalena Rigamonti.


Anna Wichura

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie, wynikających z przyczyn od niego niezależnych.

#lubiędarłowo