Awangardowa Grupa artystyczna – Łódź Kaliska ponownie zawita do Darłowa

Znani i postrzegani jako mistrzowie obiektywu. Zawiązani w 1979 w Darłowie, w atmosferze skandalu – ponownie zawitają do Darłowa. Tym razem jako goście VII Festiwalu Media i Sztuka, 16 lipca.

Formacja neoawangardowa jak jest klasyfikowana ma na celu badanie aspektu widzenia i rejestracji o charakterze fotomedialnym, wywodzącym się z tradycji konceptualizmu, przede wszystkim w zakresie fotografii, filmu eksperymentalnego i performance. W latach 1980-81 zmieniła swój program artystyczny na zdecydowanie bardziej happeningowy i anarchistyczny, atakując i ośmieszając polską formację neoawangardy oraz przedstawiając absurdalność życia w PRL-u.

W Darłowie na głównej ulicy: Powstańców Warszawskich zorganizowali performance pt. „Przegrodzenie ulicy czarną wstęgą dla zrobienia zamieszania i odwrócenia uwagi, w celu narzucenia białej płachty na grupę osób, skrępowania ich i…”.

Już oryginalny tytuł dawał obraz tego, w którym kierunku grupa od początku dążyła. Balansowanie na granicy skandalu (a często wywoływanie go świadomie), przełamywanie tabu, zacieranie granicy między życiem, żartem a sztuką – wszystkie te cechy można przyporządkować grupie.

Ideą zorganizowanego happeningu było niekonwencjonalne zachowanie się artystów, sprawdzenie reakcji zachowania się widzów i utrwalenie tego zamieszania na kliszach.

Grupa „Łódź Kaliska” od początku działa w składzie: Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski (do 2007), Adam Repecki, Andrzej Świetlik i Makary (Andrzej Wielogórski).