Cały Urban – spotkanie z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem

12 lipca 2024 roku o godz. 18.30 zapraszamy na spotkanie z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem – autorami biografii Jerzego Urbana.

Czerwona kanalia, Goebbels stanu wojennego, morderca, mistrz felietonu, dżentelmen, ikona…. W 2022 roku, w wieku 89 lat, zmarła jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci powojennej Polski – Jerzy Urban. Zaczynał jako bezkompromisowy dziennikarz „Polityki”, później został bezpartyjnym rzecznikiem brutalnego rządu, prezesem telewizji, redaktorem naczelnym tygodnika „Nie”,  milionerem.  

Ostatnimi dziennikarzami, z którymi rozmawiał, byli Dorota Karaś i Marek Sterlingowem. Napisanie tej książki zajęło im kilka lat – trzeba było czasu na godziny rozmów, analizę tysięcy stron archiwaliów z Polski, Izraela i USA, dotarcie do niepublikowanych dotąd wspomnień. W efekcie mamy do czynienia z jedną z bardziej demaskatorskich biografii ostatnich lat.

Dorota Karaś – od prawie 27 lat dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Autorka sztuki teatralnej „Przebitka”, książki „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” oraz biografii „Cybulski. Podwójne salto”. Z ciekawostek: dziewczyna ze Szczecina, chociaż z Gdańska.

Marek Sterlingow – dziennikarz przez lata związany z redakcją „Gazety Wyborczej” w Gdańsku. Były korespondent wojenny w Afganistanie, a następnie szef wydawców portalu Gazeta.pl. Pracował w Radiu Gdańsk. Pisał m.in. do „Przekroju”, „Forbesa” i „Polityki”. Współautor książki „Narodziny <Solidarności>. Kroniki sierpniowe”.

Karaś i Sterlingow wspólnie napisali dwie książki: „Walentynowicz. Anna szuka raju” i „Urban. Biografia”.

Szanowni Państwo, to będzie bardzo ciekawe spotkanie, nie tylko ze względu na książkę, ale również jej autorów. To będzie dialog osobowości, tym bardziej, że spotkanie poprowadzi Cezary Łazarewicz.

Zapraszamy 12 lipca, g. 18.30 do Hali Festiwalowej.

Lekcja historii

Reportaż

Włącz ciekawość

Pozwól się zainspirować

Zadawaj pytania

lubiędarłowo

Wstęp wolny. 

Organizator Festiwalu zastrzega sobie prawo do zmian w programie wynikających z przyczyn od niego niezależnych.

UWAGA: podpis pod zdjęciem:

fot. Martyna Niećko