Drugi dzień Festiwalu Media i Sztuka

Drugi dzień Festiwalu Media i Sztuka sprawił,  że Darłowo zmieniło się w jedną wielką scenę pełną wydarzeń ze świata sztuki i mediów.

Piątkowe wydarzenia 14 lipca zainaugurował w festiwalowym namiocie spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Łata pt.: „Podróże dookoła świata”. W południe  nastąpiło otwarcie wystawy zatytułowanej The Best of  Sawka. Henryk Sawka znany satyryk, rysownik i ilustrator zaprezentował na niej 80 prac satyrycznych.

Następnie rozmowę na temat książki  Piotra Gąsowskiego pt. „Co mi wżyciu nie wyszło” poprowadził  Andrzej Mielcarek, redaktor Magazynu Koszalińskiego „Prestiż”. Aktor, artysta kabaretowy i prezenter telewizyjny Piotr Gąsowski przez pięć lat spisywał swoje wspomnienia, pełne humoru i anegdot, a teraz je opublikował.

Z okazji 60 lat tygodnika ,Polityka”  Cezary Łazarewicz przeprowadził  rozmowę z dziennikarzem i scenarzystą, autorem książek  Piotrem Pytlakowskim związanym z Polityką głównie na temat książki pt. „Wspomnienia konduktora wagonów sypialnych”. Książka jest opowieścią biograficzną o dorastaniu i przygodach z okresu młodości  w czasach PRL Dalej językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki  prof. nauk humanistycznych Jerzy Bralczyk w rozmowie z Michałem Ogórkiem pod wspólnym tytułem Co tu gadać! mówili o trudnościach z porozumiewaniem się Polaków i o tym, że przestajemy ze sobą rozmawiać. Niezależnie od wydarzeń w  hali festiwalowej bardziej kameralne otwarte spotkania odbywały się w sali konferencyjnej hotelu „Apollo”.  Tam miała miejsce rozmowa  pt. 20 lat Nobla dla Wisławy Szymborskiej z Michałem Rusinkiem  – literaturoznawcą, tłumaczem, pisarzem, dr hab. nauk humanistycznych i sekretarzem Wisławy Szymborskiej.  Rozmowę  o Poetce przeprowadziła krytyczka literacka i dziennikarka Justyna Sobolewska.

Podwójne salto taki tytuł nosiło spotkanie z Dorotą Karaś, autorką biografii Zbigniewa Cybulskiego, które prowadził dziennikarz radiowy Ryszard Jaźwiński. Fragmenty książki czytał aktor teatralny i filmowy, piosenkarz, autor tekstów piosenek Jacek Bończyk.

Również w hotelu „Apollo” z  okazji -60 lat tygodnika ,,Polityka” jej dziennikarka i reporterka Ewa Winnicka poprowadziła rozmowę z Justyną  Sobolewską wokół „:Książki oczytaniu”.

Tamże  z dziennikarką i reporterką telewizyjną Arletą Bojke autorką książki   „Władymir Putin, wywiad którego nie było” rozmowę poprowadził  Andrzej Mielcarek. Znawczyni problematyki rosyjskiej zamieściła w książce  m.in.: reportaże i relacje  z rosyjskiej operacji przejęcia Krymu i zaogniania się konfliktu w Donbasie, ze szczegółami, na które nie było miejsca w telewizyjnych relacjach. W książce jest wiele informacji o zwolennikach i przeciwnikach Władymira Putina oraz o aktualnej sytuacji gospodarczo – ekonomicznej Rosji.

Z kolei wywiad i spotkanie z Moniką Sznajderman, która wraz z mężem – pisarzem Andrzejem Stasiukiem, prowadzi wydawnictwo Czarne, znane z promowania reportaży literackich. poprowadził Cezary Łazarewicz. W książce „Fałszerze pieprzu” autorka opowiada  o swoich korzeniach i splątanych losach Polaków i Żydów przez pryzmat rodzinnej historii.

Ponadto w piątek  14 lipca w Terminalu Odpraw Pasażerskich w Darłówku zachodnim odbyło się otwarcie wystawy czarnobiałych zdjęć Edwarda Grzegorza Funke, dotyczących znanych osób biorących udział w poprzednich Festiwalach Media i Sztuka pod wspólnym tytułem  „Tak było…”. Tego dnia w hotelu Lidia odbyły się warsztaty kulinarno-edukacyjne dla dzieci w wieku 4-6 lat pt. Bajkowe gotowanie. Realizatorem warsztatów było Stowarzyszenie Dietanova w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

W godzinach wieczornych miało miejsce  Szkło kontaktowe na żywo z Darłowa przeprowadzone przez TVN24.

Na zakończenie drugiego dnia Festiwalu Media i Sztuka w Kinie Bajka miał miejsce biletowany seans filmowy pt. „Gwiazdy”, w reżyserii Jana Kidawa-Błońskiego. Mający wziąć udział  w rozmowie Ryszardem Jaźwińskim reżyser  niestety zachorował.