Festiwal Media i Sztuka: o nowej powieści Marka Krajewskiego

Jesienią, we wrześniu obędzie się premiera kolejnego kryminału Marka Krajewskiego. Tym razem jej akcja toczyć się będzie w Darłowie. Po raz ostatni wystąpi w nim lwowski komisarz Edward Popielski. Szczegóły o wątkach powieści Honorowy Obywatel Miasta Darłowa ma zdradzić już w piątek, 10 lipca w rozmowie z Mariuszem Czubajem, podczas V Festiwalu Media i Sztuka.

 

Autor zdradził już co prawda kilka wątków, podczas spotkania z czytelnikami, w trakcie XXI Targów Książki Naukowej na Politechnice Wrocławskiej (18-20 marca). Potwierdził też, że planuje już definitywnie zakończyć serię, w której głównym bohaterem jest komisarz Popielski. – We „Władcy liczb” Popielskiego mocno sponiewierałem. W ogóle bliska mi jest stylistyka kryminału noir (unikanie jasnego podziału na dobro i zło. Pokazywanie często niewyjaśnionych zbrodni i perwersji. Unikanie moralizowania i happy endów), lubię sceny przemocy  czy brutalnych przesłuchań – mówił pisarz. (za kulturaonline.pl). We „Władcy liczb”  istotną rolę odgrywa  matematyka, a w „W otchłani mroku” była to filozofia i logika. Jaką dziedzinę przemyci w ostatniej historii komisarza Popielskiego? Żadnej nauki nie będzie! Zamierzam wrócić do czystej postaci kryminału bez żadnych udziwnień. Będzie tylko brutalna przemoc! –dodaje (za kulturaonline.pl)

Powieść Marka Krajewskiego „Arena Szczurów” będzie, jak podkreśla, „powieścią darłowską”. Jej akcja torok 1948. Popielski ma wtedy 62 lata. Ukrywając się przed NKWD trafia do nadmorskiego Darłowa, gdzie pod przybranym nazwiskiem pracuje jako nauczyciel w liceum. – W miasteczku rządzą radzieccy oficerowie, będą też kłusownicy handlujący rybami i niemieckie niewolnice pracujące w tajemniczej fabryce . „Korzystałem z wiedzy wielu konsultantów. Byli to lokalni znawcy historii tego miasteczka, ale też specjalista od zakażeń pokarmowych. Od pani zajmującej się deratyzacją czerpałem wiedzę na temat obyczajów i zachowań szczurów. Gryzonie te odgrywają ważną rolę w darłowskiej powieści. Pojechałem nawet do Ustki do fabryki konserw rybnych, żeby się dowiedzieć, jak wygląda proces produkcji konserw dziś i jak to było kiedyś” – przyznał w rozmowie z Cezarym Łazarewiczem, redaktorem WPROST i również darłowiakiem.

 

O tym czy istnieje zbrodnia doskonała w rozmowie z Mariuszem Czubajem. 10 lipca, piątek, godz. 17:00-18:00. Hala Festiwalowa.

Premiera książki zaplanowana jest na wrzesień b.r.., nakładem wydawnictwa Znak.

Serię z udziałem Popielskiego tworzy sześć tytułów:  „Głowa minotaura”, „Erynie”, „Liczby Charona”, „Rzeki Hadesu”, „W otchłani mroku”, „Władca liczb”.