Granice reportażu – spotkanie z Wojciechem Tochmanem

14 lipca 2024 roku o godz. 15.00 zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Tochmanem – autorem książki „Historia na śmierć i życie”.

Jeden z najważniejszych polskich reporterów i autorów literatury faktu, współzałożyciel Instytutu Reportażu. Jego książki, wśród nich m.in. „Schodów się nie pali”, „Jakbyś kamień jadła”, „Dzisiaj narysujemy śmierć”, „Wściekły pies” i „Pianie kogutów, płacz psów” wywołują dyskusje i niemal natychmiast wchodzą do kanonu polskiego reportażu.

Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Laureat „Premio Kapuściński” przyznawanej w Rzymie oraz „Pióra Nadziei” – wyróżnienia Amnesty International.

Najnowsza książka Tochmana „Historia na śmierć i życie” opowiada o jednej z najgłośniejszych i najbrutalniejszych zbrodni w nowej Polsce. Troje maturzystów w styczniu 1996 roku zabiło młodą kobietę – Jolę. Zostali skazani na dożywocie, wśród nich – ona, Monika Osińska, rocznik 1977. Reporter przywraca pamięć zamordowanej oraz opowiada o dziewczynie, która za udział w zbrodni zapłaciła wszystkim, co miała i co mogłaby mieć. „Historia na śmierć i życie” zaczyna się w połowie lat dziewięćdziesiątych na warszawskim Tarchominie i toczy przez ćwierć wieku, aż do dzisiaj. To świadectwo krzywdy, zapis przemocy, bólu, zemsty i poszukiwania sprawiedliwości. To również hołd dla wybitnej reporterki Lidii Ostałowskiej, która jako pierwsza zaczęła dokumentować tę historię.

Zapraszamy 14 lipca, g. 15.00 do hali festiwalowej.

Spotkanie poprowadzi Ewa Winnicka.

  • Myśl krytycznie
  • Reporter
  • Osa! Osa! Osa!
  • Zadawaj pytania

lubiędarłowo

_____________________________________________

Wstęp wolny. 

Organizator Festiwalu zastrzega sobie prawo do zmian w programie wynikających z przyczyn od niego niezależnych.

Na Media i Sztuka – festiwal w Darłowie zaprasza MIASTO DARŁOWO

Partnerem wydarzenia jest Pomorze Zachodnie

Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu z Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027