Grecy w Polsce, czyli jak dawniej pomagaliśmy wojennym uchodźcom

8 lipca 2022 roku (w piątek) o godz. 17.30, podczas festiwalu Media i Sztuka, odbędzie się spotkanie z Dionisiosem Sturisem „Grecy w Polsce, czyli jak dawniej pomagaliśmy wojennym uchodźcom”.

Dziennikarz od lat związany jest z radiem TOK FM, współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, „Dużym Formatem” i „Polityką”. Autor reportaży prasowych i radiowych oraz książek reporterskich opowiadających o współczesnej Grecji („Grecja. Gorzkie pomarańcze”), wyspie Man i miejscowej Polonii („Gdziekolwiek mnie rzucisz…”) oraz greckich i macedońskich uchodźcach, którzy w latach 40. i 50. XX wieku znaleźli się w Polsce („Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”).

Opisywany przez Sturisa świat tworzą historie, o których niewiele się mówi. Autor, będący potomkiem uchodźców z pogrążonej w wojnie Grecji, tworzy z nich intymną przechowalnię pamięci. Jego teksty zapadają w pamięć, uczą, oferują wzruszenia i emocje. Ich niezwykłą wartość podnoszą opowieści świadków.

Dionisios Sturis był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród dziennikarskich. Za książkę „Głosy” otrzymał nominację do nagrody dla Najlepszej Książki Reporterskiej roku przyznawanej w ramach Festiwalu Reportażu w Lublinie. Książkę tę napisał wspólnie z Ewą Winnicką, która poprowadzi spotkanie w Hali Festiwalowej (Nabrzeże Portowe przy Marina Royale, Darłówko Zachodnie – parking przy wejściu na plażę, ul. Dorszowa).

A poza literaturą… Nie zapomnijcie zapytać autora o MELITZANES ME JAURTI, SPANAKORIZO, LUKUMADES i RABARBARITIS.

dionisios_sturis_2.png

 Anna Wichura

Organizator festiwalu zastrzega sobie prawo do zmian w programie, wynikających z przyczyn od niego niezależnych. Na wszystkie wydarzenia odbywające się podczas festiwalu wstęp jest wolny. 

#lubiędarłowo