Media i Sztuka: Koncert Baltic Neopolis Orchestra – 11 lipca

Doceniana w Polsce i Europie Baltic Neopolis Orchestra współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, między innymi: K. Pendereckim, K. Meyerem, P. Mossem, P. Łukaszewskim, M. Góreckim, J. Staniendą, P. Wojtasikiem, A. M. Staśkiewicz, a także z utalentowanymi artystami szczecińskimi. Od stycznia 2013 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz, profesor Tomasz Tomaszewski. Ciekawostką jest ucieczka od typowego układu orkiestra – dyrygent na rzecz całkowitej autonomii w postaci pracy wyłącznie z własnym koncertmistrzem lub specjalnie zapraszanymi do poszczególnych projektów: Vasko Vassilevem, Danielem Stabrawą, Janem Staniendą, Bernardem Le Monnierem, Aiko Ogatą, Zsoltem Szefcsikiem, Bartoszem Bryłą.

Smyczkowa orkiestra kameralna utworzona w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów tworzy część najbardziej prestiżowej, a jednocześnie niepowtarzalnej i nowoczesnej oferty kulturalnej na Pomorzu Zachodnim.

W tym roku płyta z udziałem Orkiestry Musica Sacra 5 Pawła Łukaszewskiego dostała nagrodę muzyczną Fryderyk w kategorii Album roku muzyka kameralna.

Vasko Vassilev od najmłodszych lat wykazywał niesamowity talent i szybko zyskał status dziecięcego geniusza skrzypiec. W wieku 23 lat jako najmłodszy w historii objął stanowisko koncertmistrza w londyńskim Royal Opera House, a w 2005 r. zadebiutował jako dyrygent w Royal Albert Hall. W 2010 roku, na swoje 40. urodziny, wydał autobiografię pt. „Vasko@40”, a rok później został jednym z jurorów bułgarskiej wersji popularnego reality show „X FACTOR”. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym grupy instrumentalnej „Laureate”, w skład której wchodzą same muzyczne sławy. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami, jak: Plácido Domingo, Sting, Rolling Stones czy Vanessa Mae, która zresztą była jego uczennicą.

Keito Saito rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat. Kształcił się w Conservatoire de Musique de la Ville de Luxembourg. W 2000 roku, w wieku 21 lat wystąpił ze światowej sławy pianistą Axelem Zwingenbergerem. Po powrocie do Japonii stał się aktywnym pianistą w gatunku Boogie Woogie. Był pierwszym Japończykiem zaproszonym na International Boogie Woogie Festival. W 2012 roku wraz z Axelem Zwingenbergiem wydał album koncertowy „Radość BOOGIE WOOGIE/ LIVE”. Keito Saito wciąż rozwija się jako kompozytor, a jego poetycka muzyka wykorzystywana jest w teatrach i podczas widowisk baletowych.

Organizatorem koncertu jest Baltic Neopolis Orchestra oraz Miasto Darłowo

Patronat Honorowy nad koncertem objęli:

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Ambasador Republiki Bułgarii

Ambasador Japonii

 

Partnerem głównym jest

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

Koncert został dofinansowany przez:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2015.

 

Sponsorzy:

Polska Żegluga Morska

Galeria Kaskada w Szczecinie

 

Partnerzy:

Berlinia SBS

Radisson Blu

Fitness World

 

Patronat medialny:

Szczecinglowny.pl

Współpraca redakcyjna:

RMF Classic

 

Zapraszamy: Media i Sztuka – Festiwal w Darłowie. 11 lipca (sobota), godz. 17:00 – Darłowo. Rynek Miejski.