MiS 2023: Za nami spotkanie z Janiną Bąk

12 sierpnia 2023 roku mieliśmy okazję spotkać się z Janiną Bąk. Całe spotkanie przebiegło w luźnej, wesołej atmosferze, mimo poważnej tematyki. Dotyczyło w głównej mierze książki, którą Janina Bąk wydała, pt.: Statystycznie rzecz biorąc 2. Czyli jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra”. Autorka opowiedziała o tym, co oznacza zagadkowy tytuł, a także o kulisach powstawania książki. Dowiedzieliśmy się, że początkowo miała się nazywać „Czy gołębie ograłyby nas w ruletkę?” Jednak z powodu obaw dotyczących blokowania tytułu poprzez powiązania z hazardem zdecydowała się zmienić tytuł.

Przypomnijmy – Janina Bąk to absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz University of The West of Scotland w Wielkiej Brytanii. Przez pięć lat pełniła funkcję wykładowczyni statystyki i metodologii badań na Trinity College w Dublinie.

Autorka bloga JaninaDaily.com.

W 2018 roku wydała fiszki edukacyjne pt. „Kiedy nie ufać statystykom?” (wydawnictwo Cztery Głowy). W 2020 roku opublikowała książkę „Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla” (Wydawnictwo W.A.B.), a w roku 2023 – „Statystycznie rzecz biorąc 2. Czyli jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra” (Wydawnictwo W.A.B).

Trzykrotnie wystąpiła na konferencji TEDx, wygłaszając prelekcje pt. „Ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?”, „Czy naukowcy są jak żony i nigdy się nie mylą?” oraz „Czy istnieje matematyczny wzór na smutek? O życiu z chorobą psychiczną”.

Jest aktywną działaczką na rzecz praw społeczności LGBTQ+. W 2021 roku została uhonorowana nagrodą Korona Równości przez Kampanię Przeciw Homofobii. Angażuje się w akcje mające na celu poprawę zdrowia psychicznego. W wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” w 2021 roku, zatytułowanym „Mam 58 blizn po samookaleczeniach”, ujawniła, że cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową. W tym samym roku wygłosiła przemówienie o zdrowiu psychicznym w kontekście choroby otyłości podczas obrad senackiego Zespołu ds. Promocji Zdrowia w Każdym Rozmiarze w Senacie RP.