Morze, media i sztuka. W ten weekend Darłowo!

W najbliższy piątek rusza 8. edycja Media i Sztuka – Festiwalu w Darłowie. Przed nami trzy dni spotkań, wydarzeń, warsztatów, koncertów. Sławnych artystów, pisarzy, dziennikarzy i podróżników spotkamy na darłowskim rynku, na plaży w Darłówku, na promenadzie, w porcie, kinie, czy w hali  – sercu festiwalowego życia. 

Media i Sztuka to wyjątkowe wydarzenie na mapie letnich imprez organizowanych nad Bałtykiem. Festiwal, który od 7 lat odbywa się w lipcu w nadmorskim Darłowie i Darłówku, stał się już marką samą w sobie. Co roku gromadzi wybitnych przedstawicieli kultury, mediów i polityki oraz tłumy publiczności. W letniej, nieformalnej i przyjaznej atmosferze rozmawiają o ideach, wartościach, dokonaniach  i szeroko pojętej sztuce. W tym roku do grona dziennikarzy, polityków i artystów dołączą podróżnicy. Wysłuchamy fascynujących opowieści o ekspedycjach, podróżach na krawędzi, przełamywaniu własnych lęków i uprzedzeń. Aleksander Doba, jedyny człowiek, który trzy razy samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk czy Arkady Fiedler, który jako pierwszy na świeci przejechał Afrykę maluchem, a niedawno samochodem elektrycznym. Bartosz Malinowski zabierze nas na wyprawę Wielkim Szlakiem Himalajskim,  a Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller do Gruzji, którą znają od podszewki.

Jedną z największych gwiazd festiwalu będzie Lecha Wałęsa, legenda Solidarności, któremu wręczone zostanie honorowe obywatelstwo Miasta Darłowa. Na spotkaniu z  byłym prezydentem, które poprowadzą Cezary Łazarewicz i Ewa Winnicka, organizatorzy spodziewają się tłumów. Inne spotkania także przyciągną szeroką publiczność, bo od znanych nazwisk w tym roku aż kręci się w głowie: Iwona Guzowska, Katarzyna Zawdzka, Filip Łobodziński, Michał Olszański,  Tomasz Sianecki, Kamila Kielar. O swoich najnowszych książkach opowiedzą  dziennikarze Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz, Magdalena i Maksymilian Rigamonti, Beata Tadla, pisarze Stanisław Łubieński,  Dorota Masłowska,  Jacek Dehnel  czy podróżnik Tomasz Grzywaczewski. Bruno Ciechowski, syn Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki wspominać będzie ojca podczas premiery jego książki „Obcy astronom”. Festiwal przyznaje też swoją nagrodę literacką, którą w ubiegłym roku otrzymał  dziennikarz i publicysta, laureat Literackiej Nagrody Nike Cezary Łazarewicz.

– Nasz festiwal to miejsce dobrych spotkań, wypełnione najlepszą twórczością medialną i artystyczną,  ważnymi tematami podawanymi w atrakcyjnej, lekkiej formule. Wydarzenie, odbywające się równocześnie w kilku miejscach  nadmorskiego kurortu dostarcza   mieszkańcom i wakacyjnym gościom rozrywkę na najwyższym poziomie.W ten weekend Darłowo będzie pełne atrakcji, na które serdecznie zapraszam– zachęca Klimowicz, burmistrz Darłowa, które jest organizatorem festiwalu.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji. Festiwal zainauguruje koncert symfoniczny Filharmonii Koszalińskiej  “Polskie piosenki z filmów  przedwojennych” pod batutą  Jana Walczyńskiego. Na wystawie fotografii podróżniczej  Grzegorz Funke pokaże nam  „Dzieci świata”, a podczas geograficznych warsztatów edukacyjnych podróżnik Robert Maciąg zabierze dzieci na wyprawę do Indii. Podczas bloku Rodzinne wakacje z kulturą znane osoby wciągną całe rodziny w świat swoich pasji. Adam Wajrak opowie o zwierzęta dużych i małych, Sambor Dudziński o muzyce, Tomasz Broda o sztukach plastycznych, a Franciszka Kierc-Franik o tańcu.

Nie zabranie mocniejszych akcentów. Impreza organizowana razem z Polskim Radiem Koszalin ma też swoją scenę muzyczną, w sobotni wieczór wystąpi na niej Patrycja Markowska z zespołem.

TVN 24 poprowadzi na żywo z Darłowo „Szkło kontaktowe” i „Drugie śniadanie mistrzów”. Będziemy też wspominać dziennikarza tej stacji śp. Grzegorza Miecugowa, a Tomasz Sianecki i Marek Przybylik opowiedzą o kulisach pracy w TVN 24.

Dla miłośników teatru i filmu organizatorzy przygotowali monodram Daniela Kalinowskiego “Higiena” wg Witkacego, seans filmu “Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”  Janusza   Majewskiego, projekcję dwóch odcinków serialu “Za marzenia” oraz spotkanie z aktorami i reżyserem.

Kibice sportowi niczego nie przegapią. Niedzielny Finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej komentować na żywo będą dziennikarze Radiowej Trójki Michał Olszański i Lesław Ćmikiewicz.

Ostatnim i bardzo mocnym punktem festiwalu będzie koncert Filipa Łobodzińskiego, który zaśpiewa piosenki Boba Dylana, a wcześniej opowie o książkach na temat tego legendarnego pieśniarza.

Pełny program na wwww.darlowo.pl

Festiwal Media i Sztuka Darłowo