Mural w Darłowie ! Rybak, kuter, mapping 3D i Tede

Mamy zaszczyt poinformować Państwa, że zgłoszony projekt muralu do Budżetu Obywatelskiego Miasta Darłowo na rok 2015/16 w najbliższym tygodniu doczeka się realizacji ! Projekt, który zgłosił Daniel Frącz w roku ubiegłym został pozytywnie przyjęty przez mieszkańców i w drodze głosowania został wybrany jako jeden z pięciu, który w ramach BO jeszcze bardziej upiększy nasze miasto. Projekt ten Daniel nazwał: „Mural – jako nowoczesna forma atrakcji turystycznej”

Mural to dziś zmieniające oblicze polskich miast streetart, który poza swoją estetycznością zyskuje także potencjał atrakcji turystycznej. Powstanie tej wysokiej sztuki zaznaczy Darłowo na mapie miast z nowoczesną formą promocji poprzez sztukę, a treść projektu będzie nieść ze sobą jego historię.

Projekt muralu przedstawia starego wilka morskiego, który przemierzył cały świat w poszukiwaniu najlepszego miejsca dla siebie, którym oczywiście jest Darłowo.

Dzieło jest refleksyjne ale zarazem bardzo pozytywne, ciepłe, budzące uśmiech na twarzy, naszym zdaniem idealnie wpasowuje się w klimat portowy, można go nawet nazwać patronem rybaków.

Rybak, który widnieje na tym malunku wielkoformatowym wygodnie zasiada w swoim kutrze sygnowanym oczywiście skrótem DAR, który to skrót widnieje na wszystkich darłowskich jednostkach w porcie. Artyści poukrywali wiele „smaczków” nawiązujących do historii i tradycji naszego miasta. M.in. na burcie kutra można dopatrzeć się klawiszy organów nawiązujących do najstarszego festiwalu organowego w Polsce, który odbywa się w Darłowie. Na dziobie widnieją również małe chińskie litery. Dlaczego? Nie każdy wie, że jedną z militarnych tajemnic Darłowa jest chiński mur. Nadbudówkę tworzą kolumny głośnikowe, które „mówią”, że u nas jest czego posłuchać z racji na wiele koncertów odbywających się w ciągu roku (Pociąg do Jazzu, Rap Piwnica, Melanż Muzyczny, Reggaenwalde Festiwal). Nie mogło tez zabraknąć charakterystycznej dla naszego regionu mewy, czy plażowego parasola. Takich smaczków jest jeszcze mnóstwo. Zostawiamy je jednak do interpretacji dla mieszkańców i turystów.

Odpowiedzialnymi za projekt i wykonanie muralu są Panowie z wrocławskiego kolektywu artystycznego Donut Planet Lab.  Sebastian Skarżyński i Przemysław Wójciak mają na swoim koncie wiele murali, projektów graficznych, muzycznych wizualizacji i animacji. W ostatnim czasie wygrali konkurs Prezydenta Radomia, gdzie pokonali ogromną konkurencję i tym samym stworzyli ogromny mural upamiętniający 40. rocznicę radomskiego czerwca 76’. Po Darłowie swój artystyczna ślad zaznaczą również w Koszalinie.

Docelowym miejscem powstania darłowskiego muralu będzie stara lodownia położona przy kanale portowym. Jest to pustostan o niezbyt estetycznym wyglądzie. Mural nada lodowni nowe „życie” i będzie miłą dla oka atrakcją dla spacerującym po bulwarze nadwieprzańskim, który prowadzi do nadmorskiej części Darłowa – Darłówka.

Malowanie rozpoczynamy dnia 1 lipca (piątek) 2016. W pierwszym dniu, a właściwie w porach nocnych przy pomocy projektora zostanie rzucony projekt muralu na ścianę lodowni, aby artyści mogli zaznaczyć kształt i zachować odpowiednie proporcję malunku. W kolejnych dniach zapraszamy do strefy chilloutowej przy ul. Flisackiej (bulwar portowy, 100 m od nowego mostu, vis a vis Franka Zubrzyckiego) do obserwowania postępu prac. Nie zabraknie dobrej muzyki i konkursów dla podziwiających.

W finalnym dniu, czyli 8 lipca (piątek) o godz. 23.30 zapraszamy do strefy chilloutowej przy ul. Flisackiej, gdzie nastąpi oficjalne „odsłonięcie” dzieła. Donut Planet Lab. specjalnie na to wydarzenie przygotowało coś wyjątkowego. Przy użyciu nowoczesnych technologi zaprezentują mapping 3D, który ożywi namalowany mural i wprawi go w ruch. Rybak ze ściany lodowni przemówi do mieszkańców i turytów i opowie swoją historię jak to trafił do Darłowa. Głosu rybakowi  użyczy Jacek TEDE Graniecki. Finał odbędzie się w ramach Festiwalu Media i Sztuka.

Zapraszamy mieszkańców, turystów, media, amatorów fotografii, ludzi kultury i sztuk wszelakich.

Daniel Bonzay Frącz – koordynator i inicjator projektu (+48 535 003 568)

Donut Planet Lab.

Wielkie Joł

Miasto Darłowo