Nie dajmy się zrusyfikować. O kulturze Ukrainy. Spotkanie ze Svitlaną Oleshko

10 lipca 2022 roku (w niedzielę) o godz. 17.30, podczas festiwalu Media i Sztuka, odbędzie się spotkanie „Nie dajmy się zrusyfikować. O kulturze Ukrainy” z udziałem Svitlany Oleshko.

Svitlana Oleshko – scenarzystka, reżyserka i nauczycielka reżyserii, kuratorka wielu projektów, międzynarodowych festiwali, programów edukacyjnych. W jej dorobku twórczym znajdują się spektakle teatralne i filmy dokumentalne. Współpracuje z zespołem Mertvyj piven (Martwy kogut), będącym legendą ukraińskiej rock-sceny.

Oleshko ma opinię najbardziej eksperymentalnego twórcy teatralnego Ukrainy. Jest założycielką i dyrektorką założonego w 1993 roku niezależnego charkowskiego teatru Arabesky, który słynie z eksperymentalnych realizacji scenicznych oraz z projektów artystycznych i społecznych.

„Nie chcieliśmy być radzieckim teatrem. Dlatego dla nas to było poszukiwanie, czym jest ten ukraiński teatr, skąd pochodzi. Zaczęliśmy od awangardy ukraińskiej, szukaliśmy też w ukraińskiej dramaturgii współczesnej. Poszukiwaliśmy formy, muzyki, obrazów ukraińskich i wydaje mi się, że to odnaleźliśmy.” (Źródło: https://www.polskieradio.pl/8/2222/Artykul/2938950,Svitlana-Oleshko-i-poszukiwanie-teatru-ukrainskiego)

o_kulturze_ukrainy.png

Spotkanie ze Svitlaną Oleshko odbędzie się 10 lipca 2022 roku (w niedzielę) o godz. 17.30 w Małej Hali Festiwalowej. Rozmowę poprowadzi Magdalena Rigamonti.


Anna Wichura

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie, wynikających z przyczyn od niego niezależnych.

#lubiędarłowo