Od Ziemi Obiecanej do Królowej. Spotkanie z Andrzejem Sewerynem

7 lipca 2022 roku (we czwartek) o godz. 20.00, podczas festiwalu Media i Sztuka, odbędzie się spotkanie „Od Ziemi Obiecanej do Królowej” z udziałem Andrzeja Seweryna – legendy kina i teatru.

Andrzej Seweryn – jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, reżyser teatralny, pedagog,  dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Zagrał w ponad 40 filmach fabularnych i 30 spektaklach teatralnych. Pracował między innymi z Andrzejem Wajdą, Andrzejem Żuławskim, Giorgio Trevesem, Stevenem Spielbergiem i Agnieszką Holland. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń.

Mimo takiego dorobku, to o swojej kreacji w miniserialu „Królowa” aktor mówi: „rola życia”. Serial zadebiutował na platformie Netflix 23 czerwca 2022 roku. Wyreżyserował go Łukasz Kośmicki, a role główne, poza Andrzejem Sewerynem, grają Maria Peszek oraz Julia Chętnicka. Seweryna w serialu można zobaczyć w podwójnej roli, wciela się jednocześnie w postać Sylwestra – ekskluzywnego, paryskiego krawca i Loretty – dystyngowanej drag queen.

Fabuła skupia się na Sylwestrze, Wioli i Izie – rodzinie ze Śląska, która – wbrew przeciwnościom – dostaje swoją drugą szansę. „Królowa” w zamyśle miała być optymistyczną opowieścią o odkupieniu, wybaczeniu i obalaniu stereotypów.

Andrzej Seweryn: „Mnie cieszy istnienie indywidualności. To, że widzę na ulicy kogoś, kto nie jest ubrany tak jak my wszyscy, albo gdy ktoś mówi czy gestykuluje w sposób szczególny. Uważam to za wartość.” (Źródło: https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,157211,28552660,andrzej-seweryn-o-krolowej-drag-queen-to-jest-sztuka-andrzej.html?disableRedirects=true).

andrzej_seweryn1.png

Spotkanie odbędzie się 7 lipca 2022 roku (we czwartek) o godz. 20.00 w Hali Festiwalowej (Darłówko Zachodnie – parking przy wejściu na plażę, ul. Dorszowa). Rozmowę poprowadzą: Magdalena Rigamonti i Ewa Winnicka.


Tekst: Anna Wichura

Fot. Krzysztof Bieliński

Organizator festiwalu zastrzega sobie prawo do zmian w programie, wynikających z przyczyn od niego niezależnych. Na wszystkie wydarzenia odbywające się podczas festiwalu wstęp jest wolny.

#lubiędarłowo