Ojczysty – dodaj do ulubionych w ramach Bałtyk Festiwalu Media i Sztuka

Czy mówimy po polsku? Językowe zagadki, quizy, konkursy i nie tylko, dla dzieci i dorosłych. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Zapraszamy jutro – 17 lipca 2013, od godziny 10:00. Terminal Sztuki – Darłówko Zachodnie ul. Kotwiczna 12.

W programie:

Godz. 10:00 (czas trwania około 90 min)

„Historia pisma” – dziennikarz i pisarz Michał Zawadka zaprasza dzieci do fascynującej podróży w czasie z książką: udział w polowaniu, rozwiązywanie tajemnicy hieroglifów, indiańskie listy węzełkowe, stemple Gutenberga  i wiele innych zabaw.

Godz.  11:00 (czas trwania około 180 min)

„Kamishibai – japoński teatrzyk obrazkowy” – przedstawienie oraz wspólna zabawa w teatr, w której każdy może stworzyć i opowiedzieć własną historię, spotkanie prowadzone przez twórców projektu Aktywna Książka.

Godz. 13:30 (czas trwania ok. 90 min)

„Społeczny savoir vivre, czyli jak nie nadepnąć światu na odcisk” niezwykła lekcja dobrych manier, ale nie tylko, prowadzona przez Michała Zawadkę, autora książki „Mądrość z natury”, w czasie interaktywnych zajęć dzieci uczą się, co znaczą takie pojęcia jak: rodzina, dom, ojczyzna, szacunek, roztropność, umiar, tolerancja czy przyjaźń.

Godz. 14:30 (czas trwania 90-180 min)

„Polski z przytupem” – konkurs z nagrodami prowadzony przez dziennikarza i nauczyciela historii Jana Wróbla, w którym dowiemy się, co znaczy język klasyczny i dlaczego czasami trzeba tłumaczyć z polskiego na polski.

Godz. 16:00 (czas trwania około 90 min)

„Bajkopisarstwo, czyli literackie zabawy słowem” – pobudzająca wyobraźnię przemiana dzieci w pisarzy – gra słowem, rymem i morałem: spotkanie prowadzi Michał Zawadka.

Godz. 17:00  (czas trwania 90-180 min)

„Alfa-bestia” – spotkanie autorskie z pisarzem Marcinem Brykczyńskim, który przedstawi swoje książki: „Nie pies, ni wydra…” i „Z deszczu pod rynnę”, a także zaprosi dzieci do wspólnych zabaw językowych.

Godz. 18:30 (czas trwania 90-180 min)

„Rodzinne potyczki” zagadki słowne – quiz z nagrodami dla dzieci i dorosłych, połączony z czytaniem poezji, prowadzony przez  nauczycielkę języka polskiego gimnazjum w Darłowie Ewę Majdańską.

Godz. 19:30 (czas trwania około 60 min)

„Czy mówisz po polsku” – spotkanie z uznanym językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem, który opowie o tym, jak zmienia się współczesny język polski.

Dodatkowo w ciągu dnia zapraszamy na panele dyskusyjne ze znanymi dziennikarzami i publicystami.

Zapraszamy – hala namiotowa – Terminal Sztuki (Darłówko Zach. ul. Kotwiczna 12).

Organizatorzy: Miasto Darłowo, Darłowski Ośrodek Kultury, Narodowe Centrum Kultury, Against Gravity