Papierosy są do dupy… i inne plakaty. Spotkanie z Andrzejem Pągowskim

9 lipca 2022 roku (w sobotę) o godz. 17.30, podczas festiwalu Media i Sztuka, odbędzie się spotkanie „Papierosy są do dupy… i inne plakaty” z udziałem Andrzeja Pągowskiego. Tak o artyście mówi Dorota Wellman: „Andrzej Pągowski? Bóg się chyba na chwilę przy nim zatrzymał i powiedział: Dam mu wszystko”.

„Od najmłodszych lat rysowałem, malowałem, pisałem wiersze. Nadal to robię. Stworzyłem kilka scenografii, kilkanaście murali, kilkadziesiąt okładek, kilkaset portretów, kilka tysięcy rysunków, ale najbardziej dumny jestem z ponad 1500 plakatów”. (Źródło: https://pagowski.pl/)

Historia jego plakatów to również historia polskiego kina: pracy z Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Agnieszką Holland i in.

Jest ważnym komentatorem bieżącej sytuacji społeczno-politycznej (zdrowie, pandemia, logo Lex TVN, śmierć Prezydenta Pawła Adamowicza, akcja Sprzątanie Świata i in.). Nieustannie i z pasją angażuje się w ogromną liczbę przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych.

Jego prace znajdują się między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

andrzej_pagowski1.png

Spotkanie z Andrzejem Pągowskim odbędzie się 9 lipca 2022 roku (w sobotę) o godz. 17.30 w Hali Festiwalowej (Darłówko Zachodnie – parking przy wejściu na plażę, ul. Dorszowa). Rozmowę poprowadzi Ewa Winnicka.


Fot. Michał Mutor

Tekst: Anna Wichura

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie, wynikających z przyczyn od niego niezależnych.

#lubiędarłowo