Reporterka Ewa Winnicka laureatką Nagrody Literackiej Gryfia

Ewa Winnicka – dziennikarka prasowa, związana zawodowo z Tygodnikiem POLITYKA, moderator i gość Festiwalu Media i Sztuka została uhonorowana nagrodą literacką Gryfia (przyznawaną rokrocznie wyłącznie kobietom). Nagrodę odebrała za reportaż „Angole”.

Gryfia (Ogólnopolska Nagroda Literacka dla Autorki) – to prócz uznania również nagroda finansowa (50 tys. zł), ufundowana przez „Kurier Szczeciński”. Ewę Winnicką uhonorowano za reportaż „Angole”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Czarne w październiku 2014 roku.

Przewodnicząca jury Joanna Laprus-Mikulska tak uzasadniła tegoroczny werdykt:

„Angole Ewy Winnickiej to reportaż szczególny. Wielowymiarowy i przewrotny. Pozornie jest to kontynuacja wydanych wcześniej Londyńczyków, opowieść o polskiej emigracji na Wyspy, emigracji, która przekształciła się w inwazję. Winnicka w książce Angole pyta, jak najeźdźcy widzą tubylców, by tak naprawdę odpowiedzieć na pytanie, jak najeźdźcy widzą samych siebie”.

Reportaż otrzymał też w tym roku nominację do literackiej nagrody Nike (rozstrzygnięcie jesienią).

Ewa Winnicka od 1999 r. współpracuje z POLITYKĄ, publikuje też na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Dużego Formatu” i włoskiego pisma „Internazionale”. Prócz książek reporterskich zdarzyło jej się pisać scenariusze. Nagrodę Grand Press za twórczość o charakterze społecznym odebrała dwukrotnie (w 2005 i 2008 roku). Nominację do nagrody Gryfia otrzymała zaś już przy okazji „Londyńczyków”.

W tym roku o laur ubiegały się również między innymi Magdalena Grzebałkowska (również moderator Festiwalu)  za literacki portret podwójny Tomasza i Zdzisława Beksińskich (wyd. Znak).

Nagrodę przyznano w tym roku po raz czwarty. Ewa Winnicka jest zatem czwartą z kolei laureatką – po Magdalenie Tulli (2012, „Włoskie szpilki”), Zycie Oryszyn (2013, „Ocalenie Atlantydy”) i Małgorzacie Rejmer (2014, „Bukareszt. Kurz i krew”).

Gratulujemy!

Media i Sztuka – Festiwal w Darłowie. 11 lipca, sobota, godz. 16:30. EWA WINNICKA („Angole”, laureatka Ogólnopolskiej NagrodyLiterackiej „Gryfia” 2015) i MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA („1945. Wojna i pokój”) w rozmowie z Julianną Jonek i Mariuszem Szczygłem.