Kolejne festiwalowe spotkanie za nami. 5 sierpnia o godz. 19.00 gościem tegorocznej edycji „na raty” był Sławomir Sierakowski – publicysta, krytyk literacki i teatralny, założyciel stowarzyszenia Krytyka Polityczna. Spotkanie odbyło się w tradycyjnie w Terminalu Turystycznym w Darłówku Zachodnim. Rozmowę poprowadziła dziennikarka onetu red. Magdalena Rigamonti.
Sławomir Sierakowski to laureat stypendiów prestiżowych uniwersytetów jak Harvard, Princeton czy Yale. Jest postacią znaczącą na polskiej scenie publicystycznej i akademickiej. Jako założyciel stowarzyszenia Krytyka Polityczna, działa na rzecz zmiany społecznej, prowadząc krytyczną refleksję nad aktualnymi zagadnieniami politycznymi, społecznymi, kulturowymi i ekonomicznymi.
Spotkanie przyciągnęło grono osób (co nie dziwi) biorąc pod uwagę przede wszystkim gorące tematy, które porusza Sierakowski w swoich publikacjach. Jego najnowsza książka, napisana wspólnie z Przemysławem Sadurą, nosi tytuł „Społeczeństwo populistów”. Autorzy analizują w niej najnowszą historię polskiej demokracji i rosnący w siłę polityczny cynizm Polaków. Zadają trudne pytania: czy jesteśmy skazani na populistyczną Polskę? Czy będzie tylko gorzej? Sierakowski i Sadura biorą pod lupę niespełnioną obietnicę zbudowania polskiego państwa dobrobytu, które rozczarowało ludzi do władzy i instytucji. Pokazują jak resentyment zrodzony z niezaspokojonych potrzeb i rozpad sfery publicznej doprowadził do triumfu populizmu.
Nie zostawiają czytelników w stanie bezradności. Rysują wizję przyszłości, gdzie możliwe jest pokonanie populistów, co stanowi obowiązkową lekturę dla wszystkich, którzy sprzeciwiają się coraz większej polaryzacji polskiego społeczeństwa.
Książka „Społeczeństwo populistów” była dostępna do nabycia podczas spotkania.
A już w kolejną sobotę, zaplanowanego na 12 sierpnia spotkania z serii “Media i Sztuka na raty” będzie Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz University of The West of Scotland w Wielkiej Brytanii, autorka bloga JaninaDaily.com – Janina Bąk.
Autorka wydawnictw edukacyjnych zasłynęła m.in. z „Kiedy nie ufać statystykom?”, „Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla” czy „Statystycznie rzecz biorąc 2. Czyli jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra”. Trzykrotnie wystąpiła na konferencji TEDx.
Jest aktywną działaczką na rzecz praw społeczności LGBTQ+. W 2021 roku została uhonorowana nagrodą Korona Równości przez Kampanię Przeciw Homofobii. Angażuje się w akcje mające na celu poprawę zdrowia psychicznego. W wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” w 2021 roku, zatytułowanym „Mam 58 blizn po samookaleczeniach”, ujawniła, że cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową. W tym samym roku wygłosiła przemówienie o zdrowiu psychicznym w kontekście choroby otyłości podczas obrad senackiego Zespołu ds. Promocji Zdrowia w Każdym Rozmiarze w Senacie RP.
Darłówko Zachodnie – terminal turystyczny, ul. Kotwiczna 14. Wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona).