Wszyscy jesteśmy z chłopek – spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak

14 lipca 2024 roku o godz. 17.30 zapraszamy na spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, nominowanej do nagrody Literackiej „Nike” 2024.

Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka. Autorka biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie” oraz „Iłła” (o Kazimierze Iłłakowiczównie), a także dwóch bestsellerowych książek: „Służące do wszystkiego” (2018) oraz „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (2023).

Żółta okładka. Starsza kobieta dźwiga na barkach kołomysło z wodą. Znoszone ubranie, na głowie chustka. Wzrok wbity w ziemię, dłonie zaciśnięte na pałąkach wiader. Nad głową aureola słoneczna. Już wiemy, że wieś w „Chłopkach” nie jest sielskim miejscem, Arkadią ani rajem na ziemi. I że tej wsi nie zamieszkują eteryczne istoty, ale chłopki, harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach.

Autorka: „Chciałam, żeby ich krzywdy wybrzmiały. Co możemy zrobić więcej dla tych kobiet, które były bardzo często niesprawiedliwie i źle traktowane, upokarzane, molestowane? Co my dziś możemy zrobić więcej niż opowiedzieć o tym? To jest nasze zadośćuczynienie. Rzeczywiście, nie oszczędzałam czytelników, ale uznałam, że to trzeba zrobić bezkompromisowo, nie omijać, nie umniejszać krzywd, dać się tym kobietom wypowiedzieć.”

To jest mocno dotykająca lektura, udokumentowana i autentyczna, w której głosem kobiet mówi się o kobietach, a ich życie jest dla nas dziś trudne do wyobrażenia.

Zapraszamy 14 lipca, g. 17.30 do Hali Festiwalowej.

Spotkanie poprowadzi Ewa Winnicka.

  • Lekcja historii
  • Kobiety
  • Zadawaj pytania

lubiędarłowo

_____________________________________________

Wstęp wolny. 

Organizator Festiwalu zastrzega sobie prawo do zmian w programie wynikających z przyczyn od niego niezależnych.