Z pierwszego dnia III Bałtyckiego Festiwalu Media i Sztuka

Turyści spędzający wakacje w Darłówku, mieszkańcy miasta Darłowo, ale także letnicy z okolicznych miejscowości, mieli już pierwszego dnia III Bałtyckiego Festiwalu Media i Sztuka okazję do poznania na licznych spotkaniach autorskich gwiazd mediów i kultury. Prowadziły je na żywo tuzy polskiego dziennikarstwa prasowego i radiowego. Publiczność mogła zadawać pytania swoim ulubieńcom, albo zrobić fotkę, czy uzyskać autograf.                                                                     O swej książce p.t. „Alfabet mafii” oraz o kulisach polskiego świata przestępczego mówił Piotr Pytlakowski- scenarzysta, autor książek i publicysta „Polityki”, zajmujący się dziennikarstwem śledczym. Spotkanie ze znawcą problematyki kryminalnej i metodami postępowania gangsterów poprowadził Cezary Łazarewicz – dziennikarz i publicysta oraz autor książek. Warto wiedzieć, że Cezary Łazarewicz – warszawiak rodem z Darłowa jest pomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu Media i Sztuka. Na spotkaniu Piotr Pytlakowski zapowiedział wydanie kolejnej ksiązki o polskiej mafii.                                             „Z nieba do piekła” – taki tytuł nosiło spotkanie autorskie z Marcinem Kąckim – dziennikarzem Gazety Wyborczej, publicystą i autorem książek. Marcin Kącki zajmuje się głównie dziennikarstwem śledczym. W tym roku opublikował książkę p.t. „Lepperiada”, będącą dokumentalnym zapisem historii życia i upadku Andrzeja Leppera, przywódcy Samoobrony. Spotkanie o politycznym upadku Andrzeja Leppera poprowadzili Cezary Łazarewicz i Michał Ogórek.                                               

Kolejna debata dotyczyła zagadnienia „Czy radio przetrwa? Udział wzięli w niej dziennikarz muzyczny i prezenter Programu III Polskiego Radia – Marek Niedźwiecki, Anna Popławska – dziennikarka Radia Koszalin, które jest współorganizatorem Bałtyckiego Festiwalu Media i Sztuka w Darłowie oraz Jan Wróbel. Spotkanie moderował Paweł Sito- dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny. Wszyscy jednomyślnie zgodzili się, że Radio przetrwa.                      Swoje fotogramy ludzi ze świata polityki prezentował na ekranie i komentował Sławomir Kamiński – fotoreporter Gazety Wyborczej. W pokazie zatytułowanym „Przemiany w obiektywie” przedstawił na zdjęciach najważniejsze wydarzenia polityczne z ostatnich 20 lat. Część pokazanych fotografii tego fotoreportera została wyeksponowana w dużym formacie na wystawie w Terminalu Sztuki.                              

O nagrodzonej w 2013 roku Paszportem Polityki w kategorii literatura książce p.t.  „Morfina” autorstwa Szczepana Kąckiego rozmawiała dziennikarka Anna Dziewit-Meller. Szczepan Kącki – dziennikarz, publicysta oraz autor licznych opowiadań i książek w Morfinie osiągnął rzecz rzadką w polskiej prozie –  wykreował antybohatera, którego nie sposób nie lubić. Młody pisarz, obwolany literackim fenomenem roku tak jak najwięksi – Witkacy, Gombrowicz, Littell – pokazał słabego, rozdartego człowieka wplątanego w wielką historię.
Wszystkie spotkania zapowiadali oraz ogłaszali komunikaty Arkadiusz Sip – dyrektor DOK-u w Darłowie i Alicja Balcerzak nauczycielka i aktorka.                                                                                                                                                

Późnym wieczorem w hotelu „Apollo” w cyklu „Spotkanie z Gombrowiczem” Wojciech Pszoniak jeden z największych polskich aktorów dramatycznych czytał utwory Witolda Gombrowicza.                                                                                             

Na zakończenie pierwszego dnia Bałtyckiego Festiwalu Media i Sztuka w hotelu „Apollo” odbył się wieczór wspomnień zatytułowany „My i Oni”, poświęcony Teresie Torańskiej. Opracował scenariusz i poprowadził wieczór wspomnień Michał Ogórek. Udział w wieczorze wzięła m.in. Małgorzata Purzyńska, autorka książki wywiadu p.t. ”Ja, My i Oni”.