8 lipca 2022 roku (w piątek) o godz. 15.00, podczas festiwalu Media i Sztuka, odbędzie się spotkanie z Sandrą Korzeniak i Tomaszem Ziętkiem – odtwórcami głównych ról w filmie Jana P. Matuszyńskiego „Żeby nie było śladów” oraz Cezarym Łazarewiczem – autorem nagrodzonego Literacką Nagrodą NIKE reportażu „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”.
Sandra Korzeniak –rocznik 1976. Aktorka teatralna i filmowa. Była związana ze Starym Teatrem w Krakowie oraz z Teatrem Dramatycznym i TR Warszawa. Jej najgłośniejsze role to Marilyn w „Persona. Marilyn” Krystiana Lupy i Mabel w „Pod presją” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Wcześniej można ją było oglądać m.in. w „Hiszpance”, „Niewidzialnych”, „Dziurze w głowie”.Ma opinię osoby niezwykle zaangażowanej w swoją pracę, kreującej i przeżywającej nierzadko wstrząsające kreacje.
W „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego zagrała Barbarę Sadowską, matkę zamordowanego Grzegorza Przemyka. Piotr Bartuszek, reżyser obsady, tak wspomina pierwsze spotkanie z Sandrą Korzeniak:
„Z Jankiem Matuszyńskim zazwyczaj najpierw zastanawiamy się nad kandydatami do ról. W wypadku Barbary Sadowskiej Sandra była pierwszą osobą, o której pomyśleliśmy. Na spotkaniu z nią obaj poczuliśmy to samo: nie ma wątpliwości, to jest ta osoba, ta wrażliwość, ta siła. Kiedy przyszła na kolejne spotkanie, już była Sadowską. Jakby ta rola na nią czekała.” (Źródło: https://twojstyl.pl/artykul/sandra-korzeniak-prywatnie-rodzina-dziecinstwo-rodzice-corka,aid,3299)
Tomasz Ziętek – rocznik 1989.Aktor, muzyk (gitarzysta i wokalista trójmiejskiego The Fruitcakes).Ma opinię artysty wszechstronnego. Przełomem w karierze aktorskiej Ziętka okazała się rola w „Cichej nocy” w reżyserii Piotra Domalewskiego, która zapewniła mu rozpoznawalność i pierwszą nominację do Orłów za najlepszą drugoplanową rolę męską. W „Bożym Ciele” Jana Komasy wcielił się w niezapomnianego Pinczera, a w „Żużlu” Doroty Kędzierzawskiej zagrał młodego i utalentowanego żużlowca Lowę, przeżywającego kryzys w życiu zawodowym i osobistym.
Najgłośniejszą rolą Ziętka jest ta w filmie „Żeby nie było śladów”. Wcielił się w nim w postać Jurka Popiela – przyjaciela Grzegorza Przemyka – który decydując się na złożenie obciążających milicjantów zeznań, staje się największym wrogiem reżimu. Jego rola jest niezwykła. Na festiwalu Media i Sztuka w Darłowie raczej nie będzie potrzebował koszulki z napisem „nie. Ogrodnik to ten drugi”.
Cezary Łazarewicz – pisarz, dziennikarz prasowy, publicysta, reporter. Pochodzi z Darłowa, jeden z ojców idei festiwalu Media i Sztuka, człowiek kreujący festiwalową rzeczywistość i odpowiedzialny za festiwalowy program. Publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”, „Wprost”. Autor wielu książek reporterskich: „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie” (2012), „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich” (2013), „Elegancki morderca” (2015), „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” (2016), „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza” (2017), „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” (2018), „1968. Czasy nadchodzą nowe” (2018, wraz z Ewą Winnicką) i „Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia” (2019).
Za „Żeby nie było śladów” otrzymał Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Oskara Haleckiego przyznawaną dla najlepszych książek popularnonaukowych poświęconych historii Polski w XX wieku oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator.
„Żeby nie było śladów to książka, która stroni od sentymentalizmu i martyrologii, a jednak trudno zapomnieć zawarty w niej ładunek rozpaczy (ofiar), cynizmu (oprawców) i niesprawiedliwości. Jej lektura wciąga bez reszty niczym jakiś perwersyjny, okrutny kryminał. Żeby nie było śladów po prostu nokautuje”. (Źródło: https://culture.pl/pl/dzielo/cezary-lazarewicz-zeby-nie-bylo-sladow).
Spotkanie z Sandrą Korzeniak, Tomaszem Ziętkiem i Cezarym Łazarewiczem odbędzie się 8 lipca 2022 roku o godz. 15.00 w Hali Festiwalowej (Nabrzeże Portowe przy Marina Royale, Darłówko Zachodnie – parking przy wejściu na plażę, ul. Dorszowa). Rozmowę poprowadzi Magdalena Rigamonti.
Anna Wichura
Organizator festiwalu zastrzega sobie prawo do zmian w programie, wynikających z przyczyn od niego niezależnych. Na wszystkie wydarzenia odbywające się podczas festiwalu wstęp jest wolny.
#lubiędarłowo